avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate Aurelian1974

Activitate Aurelian1974

Discuție Calcul salariu
Buna ziua
Ma numsc Aurelian si cred ca fluturasul meu pe luna februarie 2024 este gresit;
iata de ce :
Salariiu tarifar: 12312 lei ; luna februarie 2024 ( norma 168 ore);
Ore lucrate : 32 = 2345 lei ( 73,285 lei / ore); CM 17 zile = 7224 lei;Tichete masa = 105 lei; venit brut = 9674 lei : CASS 10% = 967 lei ; CAS 25% = 586 lei; CAS CM = 1806 lei ( ceea ce reprezinta 25 % din valoarea CM);Venit net 6315 lei; Impozit 632 lei ; eu consider urmatoarele greseli : CM a fost de 75 % si el este platit cu cca 72 %; Impozit pe CM trebuia sa fie 10 % cf OUG 115/2023 dar mi-au luat 25 % ; ( am fost in CM cu o interventie chirurgicala la mana stinga) Am sau nu dreptate si unde ma pot adresa ?
Buna Ziua
Ma numesc S.A.Sotia mea are in proprietate cca 4 ha pamint care a fost dat in arenda in baza unui contract in anul 2010. In baza acestui contract sotia primea anual valoarea in bani a 500 kg productie / ha.
in cursul acestei saptamini a sosit o instiintare de la ANAF prin care eram anuntati ca in cursul anului 2012 si 2013 a realizat "venituri din cedarea folosintei bunurilor" si ca trebuie sa se prezinte la ANAF pentru a depune , formularul 200.
Sotia se incadreaza la punctul in care nu are obligatia de a depune aceasta declaratie ( formularul 200 ? ) din INSTRUCŢIUNI
privind completarea şi depunerea formularului 200
"Declaraţie privind veniturile realizate din România", cod 14.13.01.13
Ceputem face ? va Multumesci
Discuție Pensie de urmas
2 copii au pensie de urmas de pe urma tatalui lor decedat la serviciu . pensia de urmas este in jur de 840 lei. Dca unul din copii termina studiile si nu mai are dreptul la pensia de urmas , celalalt copil primeste pensia intreaga sau injumatatita ?
Va multumesc !
Am cumparat o masina din Olanda de la un cetatean roman cu domiciliu in Romania ! In actele originale ale masini este trecut el cu adresa de Romania ! Dupa efectuarea contractului de vinzare cumparare masina a fost adusa in tara pe platforma ! Am inmatriculat-o provizoriu si acum vreau sa o inmatriculez definitiv ! Am efectuar RAR si la primarie imi solicita fiscal de la proprietar ( repet e roman cu domiciliu in Romania) ! Nu am fiscal ! Cum pot proceda ca sa inmatriculez masina ?
Discuție Asigurare RCA
tata a dececat in cursul anului 2014 ! in urma au ramas sotia si cei 3 copiii majori ! eu am folosit autoturismul care era pe numele lui ( nu avea carnet tata) ! asigurarea RCA de pe numele lui ( era mai ieftina deoarece era pensionar) a expirat ! mai pot icheia asigurare pe numele lui ? pot face asigurare pe numele mu ? cum pot circula cu masina in continuare ! daca trebuie schimbat proprietarul ce acte trebuie si trebuie platita taxa de inmatriculare daca a fost inmatriculata in 2009 pe numele decadatului ?
Răspuns la discuția Persoana fara venit
mama s-a nascut pe data de 04.04.1956
ma numes S.A. sunt inginer si am 40 de ani ! in anul 2014, in luna octombrie, tatal meu , pensionar din 2003, in virsta de 63 de ani a decedat. Mama mea in virsta de 59 de ani, este casnica si befeficiaza incepind cu 01.11.2014 de pensie de urmas ! ce se va intimpla dupa ce vor trece 6 luni ( perioada cit se asigura pensia de urmas) ? poate sa mai beneficieze de vreun venit? poate sa beneficieze de ajutor de somaj pina la indeplinirea virstei de pensionare? poate sa beneficieze de ajutorul minim garantat ? Mentionez ca mama mea a lucrat o perioada de cca 10 ani ca femeie de serviciu la o gradinita cu jumatate de norma ! nu mai munceste din anul 1993 ! va multumesc !