avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate Gigi_78

Activitate Gigi_78

Bun si in situatia in care parintii, vor sa faca o actualizare carte funciara de repozitionare a imobilului respectiv sau de mers la notariat, in aceasta situatie, se cere printre actele necesare si exstrasul de CF .
Cu ce extras de CF, pot merge, pentru a efectua actualizarea de CF respectiva sau parafare acte notariale ?????
Va multumesc, pentru raspunsul oferit !!!
Exista o hotarire judecatoreasca in ce priveste o proprietate imobiliara, in urma unei revendicari imobiliare, a parintilor catre mine, print-un contract de mediere, in care eu las in deplina proprietate si posesie, un teren arabil intravilan+curti constructi, in favoarea parintilor iar ei iau in deplina proprietate si posesie proprietatea respectiva, formata din teren intravilan arabil+curti constructi si constructiile edificate pe acesta, care cuprind 3 anexe, C1 C2 si C3 .
Mentionez faptul ca eu, am fost proprietar pe acel teren, printr-un act de vinzare cumparare, a bunicilor catre mine, din anul 2004 fara carte funciara iar parintii au fost si sunt proprietari, printr-un act de transfer a dreptului de proprietate, cu contract de intretinere + carte funciara si hotarirea judecatoreasca, data in urma revendicarii imobiliare, conform contractului de mediere intre noi .
Doresc sa stiu, (fiind deja inscrisi in CF parintii prin contractul de intretinere si intabularea pe numele lor,dinaintea hotaririi), Daca hotarirea judecatoreasca respectiva, trebuie sa fie inscrisa (notificare, referire) in cartea funciara si intabulata proprietatea, care face obiectul acestui subiect, Conform Hotaririi Judecatoresti respective, pe numele parintilor ???

Va multumesc, anticipat si astept un raspuns, in acest sens !!!!!
Va Multumesc, pentru raspuns !!!!!
Buna Dimineata !
Doresc sa stiu, daca o proprietate imobiliara, alcatuita din teren intravilan arabil si curti constructii, in acte+carte funciara existind suprafata de 4200 m patrati iar pe teren suprafata de 4500 m patrati, se poate face actualizare de carte funciara, incluzind cei 300 de m patrati care exista pe teren, fata de ceia ce este scris in acte ?
Si in acelas timp mentionez faptul ca, imobilul construit pe suprafata respectiva de teren, este construit din bca, ca material de constructii, imobilul fiind trecut in acte si in cartea funciara ca, fiind construit din chirpica, aceasta situatie apare in certificatul de receptie a terminarii lucrarilor de construire a acestui imobil, respectiv in cartea funciara iar in proiectul casei, apare ca se va construi din bca, cum de altfel si este construit acest imobil.
Vreau sa stiu, daca se poate face actualizare de carte funciara, in ceia ce priveste suprafata respectiva de teren, de a fi inclusa in acte+cartea funciara si daca se poate face corectarea respectiva, ce tine de materialul din care este construita casa (bca) si ce acte sunt necesare sau procedura, pentru a corecta aceste aspecte ?

Va multumesc, anticipat si astept un raspuns, in situatia descrisa mai sus !!!
Buna Dimineata !
Doresc sa stiu, daca o proprietate imobiliara care a fost revendicata, de catre parinti mei, fata de mine fiul lor, printr-un contract de mediere, in care eu mi-am dat acordul, ca las in deplina proprietate si posesie aceasta proprietate in favoarea parintilor, existind doua acte pentru aceeasi proprietate(eu proprietar doar pe teren intravilan arabil iar parintii proprietari pe teren, casa si anexe) si o actiune judecatoreasca, in urma careia s-a pronuntat o hotarire conform cu contractul respectiv de mediere in favoarea parintilor mei, parintii imi pot vinde mie aceasta proprietate, printr-un act de vinzare cumparare legalizat la notariat sau lasat mostenire prin testament catre mine, in aceasta situatie descrisa mai sus ?

Va multumesc, anticipat si astept un raspuns, in acest sens !!!
Bunaziua !
Detin o proprietate imobiliara, printr-un act de vinzare cumparare de catre bunici mei catre mine, din anul 2004, constind intr-un teren agricol extravilan.
In acte fiint prins ca; teren agricol extravilan, dar el se afla,in raza unei localitati, fiind teren intravilan.
Datorita faptului ca eu nu am efectuat cartea funciara, nefiind obligatoriu la acel moment, terenul este in actul meu prins ca, teren agricol extravilan.
In anul 2008 acelas teren inclusiv un imobil, care se afla pe suprafata respectiva, a fost donat de catre bunici cu carte funciara facuta, in baza titlului de proprietate, fiind inclus ca, o parte curti constructi si diferenta din toata suprafata, teren agricol intravilan, catre parinti mei cu clauza de intretinere.
intre mine si parinti mei nu exista nici o problema in privinta proprietati respective, problema este ca, pe acelas teren, in acte si la registrul agricol pe raza comunei caruia se afla, apar si eu proprietar cu actul de vinzare cumparare din anul 2004 cit si parintii mei prin actul de donatie cu clauza de intretinere, din anul 2008.
Mentionez faptul ca buniicul a decedat, iar pe actul de donatie dintre bunici si parinti, Bunicul este cel care a donat si beneficiar al clauzei de intretinere, iar bunica fiind prisa, doar ca beneficiara, de clauza de intretinere.

Intrebare
Ce trebuie facut pentru a solutiona situatia, eu sa i-mi pot face carte funciara pe terenul respectiv, devenind proprietar de drept, iar parintii sa ramina proprietari pe imobilul respectiv cu carte funciara ?...

Va multumesc, anticipat si astept un raspuns, pentru situatia descrisa mai sus !!!

Bunaziua!
Sunt proprietarul unei proprietati imobiliare, pe raza unei localitati comunale, iar in imediata vecinatate, se afla un teren care pina nu demult, sa aflat la dispozitia Comisiei Locale De Fond Funciar a localitati.
Acest teren a fost inclus in proprietatea vecinului, de catre Primaria Localitati, nefiindune cerut acordul in acest sens.
Stiu ca exista o lege care in astfel de situatii, vecinatatile trebuie sa fie de acord, cu aceasta iproprietarire de teren, aflat la dispozitia Comisiei Locale De Fond Funciar a localitati.
Doresc sa stiu daca este atacabila in instanta aceasta improrietarire, fara acordul meu ca proprietar din imediata vecinatate si care este legea, care reglementeaza improprietarirea unui teren aflat la dispozitia Comisiei Locale De Fond Funciar a localitati, fata de vecinatatile terenului.
Va Multumesc, anticipat ! si astept un raspuns in acesta privinta ...
Bunaziua !
Detin o proprietate imobiliara, printrun act de vinzare cumparare de catre bunici mei catre mine, din anul 2004, constind intrun teren agricol extravilan.
In acte fiint prins ca; teren agricol extravilan, dar el se afla,in raza unei localitati, fiind teren intravilan.
Datorita faptului ca eu nu am efectuat cartea funciara, nefiind obligatoriu la acel moment, terenul este in actul meu prins ca, teren agricol extravilan.
In anul 2008 acelas teren inclusiv un imobil,care se afla pe suprafata respectiva, a fost donat de catre bunici cu carte funciara facuta, in baza titlului de proprietate, fiind inclus ca teren intravilan, catre parinti mei cu clauza de intretinere.
intre mine si parinti mei nu exista nici o problema in privinta proprietati respective, problema este ca, pe acelas teren, in acte si la registrul agricol pe raza comunei caruia se afla, apar si eu proprietar cu actul de vinzare cumparare din anul 2004 cit si parintii mei prin actul de donatie cu clauza de intretinere, din anul 2008.
Mentionez faptul ca buniicul a decedat, iar pe actul de donatie dintre bunici si parinti, Bunicul este cel care a donat si beneficiar al clauzei de intretinere, iar bunica fiind prisa, doar ca beneficiara, de clauza de intretinere.

Intrebare
Ce trebuie facut pentru a solutiona situatia, eu sa i-mi pot face carte funciara pe terenul respectiv, devenind proprietar de drept, iar parintii sa ramina proprietari pe imobilul respectiv cu carte funciara ?...

Va multumesc, anticipat si astept un raspuns, pentru situatia descrisa mai sus !!!