avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate carmenfl

Activitate carmenfl

Multumesc frumos !
Multumesc frumos !
Buna ziua,
Instrainare bun fara a fi proprietar.
Acum cativa ani fratele meu a vandut masina tatalui,el (fratele ) semnand in locul vanzatorului, in conditiile in care in acte unic prorpietar al autoturismului era tata si neavand nici imputernicire notariala sau hotarare judecatoreasca definitiva prin care tata sa fie decazut din drepturile de proprietar al anumitor bunuri si din care sa reiasa ca fratele are dreptul de a instraina bunuri aflate in posesia tatalui ( fac precizarea ca tata suferea de Alzhaimer cu grad 4 de handicap, nemaiavand la momentul respectiv nici un pic de luciditate sau posibilitate de comunicare, intre timp , mai exact in anul 2020 decedand).
Intrebarea este daca aceasta fapta atrage dupa sine vreo raspundere civila sau penala si care ar putea fi aceasta ?
Multumesc anticipat

Instrainare bun fara a fi proprietar.
Buna ziua,
Acum cativa ani fratele meu a vandut masina tatalui,el (fratele ) semnand in locul vanzatorului, in conditiile in care in acte unic prorpietar al autoturismului era tata si neavand nici imputernicire notariala sau hotarare judecatoreasca definitiva prin care tata sa fie decazut din drepturile de proprietar al anumitor bunuri si din care sa reiasa ca fratele are dreptul de a instraina bunuri aflate in posesia tatalui ( fac precizarea ca tata suferea de Alzhaimer cu grad 4 de handicap, nemaiavand la momentul respectiv nici un pic de luciditate sau posibilitate de comunicare, intre timp , mai exact in anul 2020 decedand).
Intrebarea este daca aceasta fapta atrage dupa sine vreo raspundere civila sau penala si care ar putea fi aceasta ?
Multumesc anticipat
As mai avea urmatoarea speta, Tata in ultimii ani din viata a suferit de Alzheimer intr-o stare avansata de degradare mentala. In aceste conditii mama si fratele au vandut masina care era exclusiv pe numele tatei, el era unicul proprietar trecut in acte.
In conditiile in care nu exista nici certificat de la medicul legist, cum stiu ca se scoate pentru a putea rezolva unele aspecte in numele bolnavului, si nici hotarare judecatoreasca definitiva pentru al decade din drepturi si a putea dispune de bunurile lui, intrebarea este daca puteau face acest lucru ?si ce implica din punct de vedere juridic acest aspect. Pot fi trasi la raspundere in instanta , in conditiile in care actele de vanzare sunt semnate de fratele, tata nu mai era capabil de semnatura. Si care ar putea fi sanctiunile .?
Multumesc anticipat
Buna ziua,
As dori si eu sa stiu daca exista un termen pentru plata sultei. Vom dezbate succesiune iar eu doresc sa-i achit fratelui partea lui de 50% dintr-un apartament care face parte din masa succesorala. Nu intentionam sa ajungem in instanta pentru a se stabili cuantumul si termenul de plata, dar m-ar interesa daca prin notariat se impune un termen sau se hotaraste de comun acord.
Multumesc anticipat
Multumesc frumos !
Buna ziua !
Am si eu urmatoarea situatie: parintii au decedat si urmeaza sa facem succesiunea. Aceasta a fost deschisa de fratele meu, eu nu am fost de fata si nici nu am fost anuntata nici de el si nici de notar ca urmeaza a se deschide., cert este ca a fost deschisa si urmeaza a fi dezbatuta. Nu suntem decat 2 mostenitori si lucrurile sunt clare in privinta cotelor de mostenire. Ideea este ca eu am locuit impreuna cu parintii in apartamentul ce urmeaza a fi supus masei succesorale si nu contest ca va trebui sa il despagubesc sau sa il vindem , dar el a inceput cu amentintari ca daca nu vreau sa parasesc apartamentul si sa il vindem ma duce in instanta sa obtina evacuarea apartamentului . Intrebarea mea este daca poate obtine in instanta acest lucru, daca instanta ma poate obliga sa parasesc sau sa vand, in conditiile in care nu contest dreptul lui la mostenire si nici nu exclud despagubirea pt partea lui ?Multumesc anticipat