Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instrainare bun fara a fi proprietar. Buna ziua, Acum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instrainare bun fara a fi proprietar. Buna ziua, Acum cativa ...

Instrainare bun fara a fi proprietar.
Buna ziua,
Acum cativa ani fratele meu a vandut masina tatalui,el (fratele ) semnand in locul vanzatorului, in conditiile in care in acte unic prorpietar al autoturismului era tata si neavand nici imputernicire notariala sau hotarare judecatoreasca definitiva prin care tata sa fie decazut din drepturile de proprietar al anumitor bunuri si din care sa reiasa ca fratele are dreptul de a instraina bunuri aflate in posesia tatalui ( fac precizarea ca tata suferea de Alzhaimer cu grad 4 de handicap, nemaiavand la momentul respectiv nici un pic de luciditate sau posibilitate de comunicare, intre timp , mai exact in anul 2020 decedand).
Intrebarea este daca aceasta fapta atrage dupa sine vreo raspundere civila sau penala si care ar putea fi aceasta ?
Multumesc anticipat
Se poate analiza sub incidenta articolul 322 Cod Penal=Falsul in inscrisuri sub semnatura privata.
Multumesc frumos !