avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate panduri11

Activitate panduri11

Vreti sa spuneti ca daca cineva primeste o citatie la politie pt cercetari intr-o urmarie penala , si nu se prezinta atunci dosarul este clasat ?
Redeschiderea urmariri penale se face daca partea vatamata face din nou o plangere la un prin-procuror ? Pe o citatie scrie ca in caz de neprezentare fara motiv , se emite mandat de aducece , nu scrie ca se renunta la urmarirea penala .

De la judecatorie a spus numele celui care a pus plangerea impotriva mea, alte detalii nu-mi spune pt ca din al motiv am fost chemanta acolo art 355 alin 4, nu ar fi tb sa imi dea si mie dreptu la aparare ? numai cu avocat puteam face acest lucru ? Eu nu am reusit sa aflu ce plangere a facut , am vb cu acea presoana si am lamurit, noroc ca ii mai aveam nr de tel.
Eu consider ca aveam si eu dreptu sa fiu informata ce fel de cercetari s-au facut impotriva mea inainte de a fi dosarul clasat sau nu e asa ?
Am aflat despre e este vb. cineva a facut o plangere impotriva mea pt ca i-am vandut ceva si a fost nemultumit , din cauza ca nu ma gasit a crezut ca nu vreau sa ii dau banii inapoi. Am luat legatura cu el am facut o intelegere , si dansu a zis ca retrage plangerea.
Am inteles ca urmarirea penala a fost clasata apoi s-a facut o noua plangere mai sus la un prin-procuror, care a acceptat redeschiderea urmarii penale.
Cred ca era mai bine daca eram citata de prima stiu despre ce e vb sa dau declaratie,
La ce sa ma astept o sa mai fiu chimata pt declaratii ? Poate fi ceva mai nasol ? pot avea eu vreo vina pt ca dosarul a fost clasat ? de ex sa zica ca m-am sustras etc.
Oare ce motiv au avut sa claseze fara fiu citata ? Mai poate fi clasat din nou ?? Multumesc
Dar ce inseamna ? nu inteleg cum mi s-a deschis apoi s-a inchis un dosar penal fara sa dau si eu declaratie , fara sa-mi spuna despre ce e vb ? Cum ma pot apara ?
Multumesc .
Am primit o citate sa ma prezint la judecatoriea Medgidia , intr-un dosar cu obiectul confimare redeschidere urmărire penală art.335 alin. 4 NCPP, nu stiu la ce dosar se refera , nu am fost chemata sa dau declarati in nici un dosar .
Pot sa obtin o amanare sa aflu despre ce e vb ? Presupun ca cineva a depus o plangere impotriva mea , dar nu stiu cine si dece . Ce sentinta pot primi ? E grav ?

Multumesc
Răspuns la discuția Abuz de incredere sau inselaciune
Un contract scris dar cum sar putea face asa ceva pentru ca este distanta? am discutie pe forum in care a pus cateva intrebari la care eu am raspuns fara a ascunde ceva, exact ce am prezentat in poze am trimis , piesa care avea el nevoie este buna asta a spus si el, dar nu o poate folosi pentru ca telefonul lui e original iar al meu nu , asta spune el . Eu nu l-am contrazis ca nu prea ma pricep la telefoane , dar consider ca din moment ce erau poze expuse el ar fi trebuit sa stie, daca poate folosi piesa din el sau nu . De aceasta cauza cred ca a folosit piesa si-a reparat telefonu si acuma vrea si banii inapoi ca bine inteles cu un telefon in totalitate defect nu are ce face.
Eu nu l-am asigurat ca daca nu isi va repara telefonu, il poate trimite inapoi , doar daca acea piesa nu ar fi functionat .
Daca ar depune o plangere inpotriva mea si ar sustine ca nu ii este folositor ce a primit, pot sa fiu obligat sa ii reurnez suma? Din dovezile care le are numai asta poate spune, in caz ca nu fabrica altele , in anunt si nici in discutii nu apare daca e original sau nu...
Am pun un anunt pe un site de vanzari cu un telefon defect cu poze cu detalii ce fel de telefon este , ce este defect , nu am stiut sa precizez cam cat ar costa reparatia. Cineva a fost interesat mai precis pentru a folosi o componenta din el , iar eu l-am trimis prin posta, plata in ramburs 270 lei, dupa 4 zile ma sunat si mia spus ca a fost cu el la un service si ca nu poate folosi piesa din el pentru ca nu se potriveste la telefonu lui , ca al lui e original ca al meu ar fi copie si doreste sa mil trimita inapoi si sa-i dau banii inapoi.
Intrebarea mea este eu sunt obligat sal iau inapoi , eu cred ca el si-a facut treaba si-a reparat telefonu lui si acuma ar vrea si banii inapoi si mie sa-mi trimita resturile.
Am un prieten care a patit ceva de genu cu un laptop , a fost amenitat ca se duce omu la politie etc. El mai fricos din fire a luat pachetu inapoi si surpriza era doar o carcasa de laptop.
Pot fi acuzat de inselaciune ? pe buletinu de expeditie am scris ce este si am pus valoarea cea mai mica 20 lei. Problema care o pun eu ar fi ca eu sunt din Buc, si coletu am trimis la Cluj, daca as fi chemat acolo pt declaratii as avea mai mult de pierdut de cat am luat pe telefon :((