avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 349 soluții astăzi
Forum Activitate peujen

Activitate peujen

Buna ziua,

Agentia trage de timp,nu ne-a oferit nicio solutie de rabursare a sumelor achitate,cred ca singura optiune este sa facem reclamatie la OPC
buna ziua,

suntem un grup care a platit o vacanta la o agentie din Romania si operatorul grec( Mouzenidis) nu a platit rezervarile la hotel,va rog sa-mi precizati cum ne putem recupera sumele de bani achitate,
Buna ziua,

mai jos raspunsul celor de la Ditrigaz,intrebarea mea este :
Care sunt parghiile prin care imi pot recupera investitia in conditiile in care cei care se racordeaza la retea refuza sa-mi dea cota parte din cheltuiala.


Stimate domn,
Urmare a adresei dumneavoastra mentionata mai sus, in legatura cu cererile de racordare la sistemul de distributie gaze naturale a imobilelor din municipiul Focsani, str. Odobesti, judet Vrancea, va comunicam urmatoarele:
- Distrigaz Sud Retele, in calitate de operator al sistemului de distributie gaze naturale, are obligatia de a dezvolta sistemul de distributie si de a asigura accesul nediscriminatoriu la acesta a noilor solicitanti;
- urmare a cererii de racordare din partea Primariei Municipiului Focsani pentru extinderea retelei de distributie, in vederea alimentarii cu gaze naturale a unor imobile de pe strada Odobesti, solutia tehnica de racordare stabilita de societatea noastra consta in executarea unui tronson nou de conducta, in continuarea celui realizat in cofinantare cu dumneavoastra;
- astfel, racordarea la sistemul de distributie gaze naturale a imobilelor respective se va realiza intr-un tronson de conducta distinct, tronson ce va fi executat in dreptul acestora;
- in aceste conditii, legislatia in domeniul gazelor naturale nu prevede necesitatea acordului sau despagubirea investitorilor tronsonului de conducta realizat anterior, in care urmeaza a se conecta noul tronson;
- in completarea celor de mai sus, dorim sa precizam faptul ca, potrivit prevederilor legale, proprietarul unui tronson de conducta are dreptul de a fi despagubit doar daca racordarea unui nou solicitant se realizeaza direct in tronsonul de conducta pe care l-a finantat;
- totodata, mentionam ca Distrigaz Sud Retele nu se implica in neintelegerile dintre parti, persoane fizice sau juridice, acestea putand fi solutionate pe cale amiabila sau de catre instantele de judecata.
Buna seara,

In cazul unui act de partaj voluntar intre soti,unul dintre acestia cedand dreptul de proprietate cu exceptia uzufruct viager.Unul dintre soti declara ca ca primit o suma de bani ptr cedarea dreptului de proprietate.Intrebarea mea este urmatoarea :
Se mai face succesiune sau cel care este beneficiarul acestui act devine proprietar de drept,mentionez ca exista mostenitori

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Astazi am luat o amenda de circulatie 10 puncte amenda adica 1250 ron si 6 puncte penalizare.La rubrica de plata in 48 de ore politistul a trecut suma de 562.5 ron.Din ce stiu daca platesti in 48 de ore amenda se reduce la jumatate adica 625 ron.Intrebarea mea este daca voi contesta amenda am castig de cauza deoarece politistul a gresit suma ?
Discuție codul muncii
lucrez la o firma la care se lucreaza sambata,cu noul cod al muncii conform noilor reglementari repausul saptamanal trebuie sa fie de 48 de ore consecutiv de regula sambata si duminica.Sa inteleg ca angajatorul meu este obligat sa-mi de-a liber sambata?
Buna ziua,

in data de 23.12.2014 am facut o cerere de acces la reteaua de distributie a gazelor naturale, pana aici totul bine,s_au deplasat cei de la distrigaz au facut masuratorile apoi in data de 30.01.2015 am primit o propunenere comerciala care suna in felul urmator :
investitia suportata de catre finantator 238.08 lei cu tva
investitia suportata de catre solicitant,adica eu 11657.24
la care se adauga tariful de racordare in valoare de 1519.25
Nu este posibil ca cei de la distrigaz sa-si faca o parte din reteaua de distributie pe banii mei aproximativ 32 ml de retea cu 238.08 lei
Consider ca este o bataie de joc a celor de la distrigaz si un abuz de putere