avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Activitate Diana_Dana

Activitate Diana_Dana

Va rog sa-mi spuneti care este garantia minima pe care o poate oferi un Hipermarket la produse IT pe baza bonului de casa, in cazul in care nu se face certificat de garantie.
Buna ziua!

Doresc sa ma lamuriti in legatura cu o problema legata de o factura emisa de un opreator de energie electrica.
Detin o locuinta in care momentan nu mai stau si am semnalat acest lucru furnurnizorului de energie electrica. Din momentul in care am făcut acest lucru, operatorul de energie electrica trimetea, luna de luna, facturi cu consum de energie electrica de 0 kWh si o taxa de radio obligatorie de 2,5 lei/luna. Luna aceasta operatorul a facut o estimare de consum de energie electrica de 908 kWh reprezentând o valoare de plata de 606 lei, desi in continuare nu statea nimeni la acea adresa.

Va rog sa-mi spuneti ce se poate face in acest caz pentru a nu plati un consum de energie electrica inexistent.

Va multumesc!
Sper sa reusesc sa rezolv pe cale pasnica. Pana acum m-a amenintat ca seful conduce si ca nu avem voie la opinii personale, ca doar e firma lui si face ce vrea si daca nu accept n-o sa-mi dea salariul. Se pare ca vrea cu orice pret sa fie ca el, incalcandu-mi acest drept de a decide eu. E greu de colaborat cu un astfel de angajator!
Multumesc pt. raspuns! Exista vreo lege pe care o pot invoca pentru a-mi argumenta optiunea? Din partea angajatorului sunt doar tipete, nu mi-a invocat nici o lege. As dori sa sting conflictul intr-un mod civilizat.
Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul are dreptul sa-mi impuna sa am card la o anumita banca preferata de el pentru a-mi primi salariul, desi eu am deja la o alta banca si sunt multumita de comisioanele ei.
Pana acum singurul argument pe care mi l-a invocat a fost ca nu trebuie sa fiu altfel decat cei din colectiv.
Va multumesc!