Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul poate impune la ce banca sa-mi fac card ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul poate impune la ce banca sa-mi fac card pentru primirea salariului?

Buna ziua!

Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul are dreptul sa-mi impuna sa am card la o anumita banca preferata de el pentru a-mi primi salariul, desi eu am deja la o alta banca si sunt multumita de comisioanele ei.
Pana acum singurul argument pe care mi l-a invocat a fost ca nu trebuie sa fiu altfel decat cei din colectiv.
Va multumesc!
Angajatorul nu poate obliga un salariat sa accepte o anumita banca in care sa i se vireze salariul.
Multumesc pt. raspuns! Exista vreo lege pe care o pot invoca pentru a-mi argumenta optiunea? Din partea angajatorului sunt doar tipete, nu mi-a invocat nici o lege. As dori sa sting conflictul intr-un mod civilizat.
art.166 (2) C.mun. - Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.

Asadar, pentru plata prin card a salariului acordul salariatului este obligatoriu, acesta putand stabili si contul in care salariul urmeaza a fi virat, nefiind obligatorie utilizarea cardului pe care angajatorul l-a contractat.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sper sa reusesc sa rezolv pe cale pasnica. Pana acum m-a amenintat ca seful conduce si ca nu avem voie la opinii personale, ca doar e firma lui si face ce vrea si daca nu accept n-o sa-mi dea salariul. Se pare ca vrea cu orice pret sa fie ca el, incalcandu-mi acest drept de a decide eu. E greu de colaborat cu un astfel de angajator!
Incercati sa va puneti in locul lui. In Romania sunt cateva zeci de banci. Cum ar arata si cata munca ar face contabilitatea daca fiecare ar lucra cu propria banca si ar trebui trimise borderouri si ordine de plata la toate. E o chestiune de comoditate si eficienta. La ultima firma unde am lucrat nu te intreba nimeni nimic. A venit cardul si s-au virat banii. Apoi au schimbat banca si au venit alte carduri.