avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate absentnemotivat

Activitate absentnemotivat

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Acum îmi este clar.

Aranka.Karacsonyi a scris:

Atat numarul de zile libere pentru evenimente speciale, cat si modalitatea de acordare a acestora si le stabileste fiecare angajator in Contractul Colectiv de Munca sau in Regulamentul Intern, avand in vedere ca legislatia din domeniu, respectiv Codul Muncii nu prevede obligatii in acest sens.
"Art. 152. [zile libere platite]
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern," - Codul Muncii
Nu este niciun abuz din partea angajatorului in cazul dvs.
In practica, daca Regulamentul Intern sau CCM prevede zile libere pt casatoria salariatului, acestea se acorda intr-un termen clar stabilit, de obicei imediat dupa eveniment. Este logic ca din moment ce ati schimbat angajatorul dupa casatorie, angajatorul nou nu are de ce sa va acorde zilele libere la care aveati dreptul la vechiul angajator. Exista posibilitatea ca nr de zile oferite pt aceasta ocazie sa fie diferite la fiecare angajator, iar pe langa asta, un angajator nou nu are nicio obligatie sa va acorde zilele de concediu pt evenimente speciale care au avut loc inainte ca dvs sa deveniti angajatul lor.
Prin urmare, nu este vorba despre refuzarea unui drept al unui angajat.

Concediul special după căsătorie, am pierdut zilele. Abuz din partea angajatorului?
M-am căsătorit în data de 12 februarie 2022 si nu am folosit aceste zile.
În 15 iunie am schimbat angajatorul si acum sunt angajată cu contrat nedeterminat dar cu o perioada de proba de 3 luni.
Ieri, 22 iunie 2022, am întrebat HR-ul daca pot folosii aceste zile pentru concediul de vara și mi s-a spun ca nu deoarece eu în momentul în care m-am căsătorit eram angajată la o alta firma si nici nu vor sa creeze precedent. Mi s-a spus ca am pierdut aceste zile si ca trebuia să-mi iau acest concediu în perioada imediată dupa căsătorie.
Este legal sa refuzi un drept al unui angajat?
Mulțumesc frumos
Buna seara,
Va multumesc mult pentru răspuns! Contractul se încheie la 31 decembrie 2019 cu posibilitatea de renegociere.
O seara frumoasă!

Geanina DRIAN a scris:

ne-ați spus de toate, mai puțin data la care expiră contractul.
până la acea dată puteți locui acolo.
clauzele de încetare ar trebui să fie în contract, inclusiv termenele de preaviz pentru denunțarea (încetarea) unilaterală (la inițiativa uneia din părți).
contractul este legea părților și răspunsul Dvs. este acolo.

Buna ziua!
Situația în care ma aflu este următoarea:
Locuiesc cu chirie( contract înregistrat la anaf) de la jumătatea lunii Martie într-un apartament de 2 camere. Contractul de inchiriere+ contractual anaf este semnat cu data de 1 Aprilie. Plată chiriei se face pe data de 18-20 ale lunii in curs. Am discutat cu proprietarul și i-am spus că vreau sa mă mut într-o garsoniera și mi-a spus că are el o garsonieră liberă și ca putem face transferul de la apartament la garsonieră începând cu data de 18 Iulie.
Am avut niște neînțelegeri cu dânsul in urma unei facturi la curent. A venit în luna mai și a cerut bani in avans pentru ca pleca in concediu, i-am plătit 150 de lei pentru Mai și Iunie dar el a făcut plata catre Enel de doar 100 de lei( a achitat in avans). Acum imi cere din nou bani pt Iunie, mi-a spus că nu ma mai pot muta in garsonieră( pe data de 10 Iulie). Pe data de 17 Iulie va venii sa vedem ce bani mai are sa imi dea înapoi din garanție și vrea să eliberez a doua zi apartamentul.
Este legal cea ce se întâmplă? Pot cere să rămân în apartament pana pe data de 31 Iulie?
Va rog sa ma sfătuiți ce pot face in această situație!
Mulțumesc.
Buna seara,
M-am lovit de urmatoarea formulare trecuta pe un contract de inchiriere, la partea cu Obligatiile proprietarului:
-garanteaza pentru evictiune.
As vrea sa stiu ce inseamna mai exact si daca este cazul sa-mi fac in vreun fel griji.
Multumesc,
O seara frumoasa!
Răspuns la discuția Divorț cu partaj
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
2% din prețul cu care l-am cumpărat sau prețul cu care l-am putea vinde?
Apartamentul l-am cumpărat acum 5 ani la 34.000€ și acum valorează peste 50.000€. Au crescut preturile din zona.
De aceea soțul meu prefera sa vindem.


gi-jane2 a scris:

Nu veti face doua lucruri in aceeasi zi.
Apoi, ar fi normal sa impartiti cheltuiala.. Daca dvs vreti divortul, da sa zicem ca il veti plati dvs, dar am inteles ca amdoi ati ajuns la concluzia ca v-ar fi mai bine separat, asa ca ar trebui sa impartiti.. in fine, divoryul nu va costa mult. Intrebati la notar.. o fi 600, 700.. 1000 de lei maxim.
Puteti intreba la mai multi notari competenti , onorariile difera.
In ce priveste partajul, aveti nevoie de acordul fondului de garantare, apoi al bancii , apoi la notar partajul.. iar asta costa in jur de 2% din valoarea casei.. intrebati tot la notar sau mai mult ca si aici onorariile difera, se raporteaza la valoarea casei din grila .
Asta e un cost mai mare.. ar trebui impart, nu neaparat egal

Buna ziua!
În timpul căsătorie am luat împreună cu soțul meu un apartament cu programul prima casa pe 30 de ani.
Am ajuns la concluzia ca ne este mai bine separat și de comun acord ca eu il voi despagubii pe el cu suma de 23.000 lei iar eu voi rămâne cu apartamentul.(rata la banca).
Dacă divortez si fac si partajul in aceeasi zi, la ce suma sa ma astept (estimativ) sa plătesc la notar. Eu cer divorțul și cred că eu trebuie să achit.
Mulțumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru situația mamei mele:
Cand poți ieșii la pensie anticipată parțială?
Mama mea are vârsta de 55 de ani și 8luni.
Vechimea ei in câmpul muncii este de 35 de ani și 9 luni.
Mulțumesc anticipat!
Multumesc enorm pentru raspunsul dat domnule Adriantot !

Inca nu s-a facut adunarea generala anuala (descarcare de gestiune, raportul cenzorilor, adoptarea bugetului de venituri si cheltuieli )
Povestea mai pe lung a fost in felul urmator :
Am avut o presedinta care a creat asociatia de la noi din bloc si dupa cateva luni si-a dat demisia .Ne-am sesizat toti in bloc si am zis sa nu pierdem timpul si in cateva zile am facut adunarea generala,am ales presedinta noua ,ne-am semnat pe procesul verbal (comitetul ) pentru ca ea sa-si inceapa activitatea .Asta s-a intamplat luni seara (2.02.2015)
Pe data de 03.02.2015 s-a intalnit cu contabilul pt a lua caietele si actele la puricat.
Pe data de 04.02.2015 m-a sunat sa ma instiinteze ca eu si cenzorul vom fi demisi
S-a pus anunt la avizier in seara aceasta 04.02.2015 ca se convoaca Adunare Generala Extraordinara pe data de 11.02.2015 ,la care se vor discuta urmatoarele :

*demitere cenzor
*demitere si inlocuire membru
*remuneratie presedinte
*remuneratie cenzor
Afisul de la avizier a fost stampilat si semnat de presedinta si de un membru.

Ce stiu eu este ca Adunarea Extraordinara se face in cazul in care s-a facut o Adunare generala pt rezolvarea problemei in cauza(ceea ce nu s-a intamplat) si nu s-au prezentat toti membrii