avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate stef9909@yahoo.com

Activitate stef9909@yahoo.com

Nu a fost intrerupta prescrierea de cele doua plati?
Prescrierea unei datorii catre asociatia de proprietari.
Buna ziua
Va dau urmatorul exemplu. O datorie catre asociatia de proprietari treneaza pe parcursul a 6 ani timp in care nu a fost achitata nici o suma. Apoi au fost achitate doua sume mici una la un interval de un an fata de alta. Datoria acumulata pe parcursul celor 6 ani timp in care nu a fost achitat nimic iar asociatia nu a facut niciun demers pentru recuperarea sumei, se considera prescrisa? Multumesc.
Buna ziua. S-a rezolvat in 4 luni pana la urma. Se pare ca am avut noroc. Totusi mai am o intrebare. Am primit prin decizie definitiva daunele morale si cheltuielile de inmormantare (banii au intrat deja in cont), fara plata cheltuielilor de judecata desi acestea au fost probate si stipulate ca fiind obligatorii in hotararea definitiva, pe motivul ca FGA nu plateste asa ceva. trebuie sa ma adresez unui executor judecatoresc?
Multumesc pentru raspuns. Exista totusi un text de lege prin care FGA nu mai este dator sa plateasca si cheltuielile de judecata stabilita in sentinta definitiva?
Fondul de Garantare al Asigurarilor plateste dauna dar refuza sa plateasca cheltuielile de judecata probate si acceptate de judecator. Cum trebuie sa procedez?
Fac o corectie - intrebarea corecta este - Care din cele doua date se trece in SICAP ca fiind data de SEMNARE a contractului?
Autoritatea contractanta semneaza contractul de achizitie publica pe data de 17.12.2020 iar prestatorul pe data de 20.12.2020. Care din cele doua date se trece in SICAP ca fiind data de atribuire a contractului?
Buna ziua. Stie cineva care este perioada de evaluare a unui dosar de daspagubiri civile la FGA ? Dosarul a fost inregistrat la FGA pe data de 04.11.2020 ca urmare a unei decizii judecatoresti definitive.. Multumesc.
Răspuns la discuția Contestatie executare silita
15 zile de la primirea instiintarii sau de la data la care a fost facuta prima retinere de catre angajator. Eu nu am primit nimic la domiciliu, a primit doar angajatorul si datorita situatiei actuale cauzate de pandemie (s-a lucrat alternativ) plicul are o data dar la sediu a ajuns mai tarziu.
Pot initia o contestatie la executarea silita daca in adresa de infiintarea popririi transmisa angajatorului executorul judecatoresc face urmatoarele erori:
1. Textul original este urmatorul
"in baza art.783 din NCPC, va punem in vedere interdictia de a plati c/v sumelor pe care i le datorati ori pe care i le veti datora, asupra tuturor sumelor prevazute de art 70 din legea 254/2013, pentru munca prestata, pentru sumele primite in timpul incarcerarii, pentru sumele aflate asupra lui in momentul intrarii in penitenciar, declarandu-le poprite in masura necesara pentru realizarea obligatiei ce se executa silit, in caz contrar veti suporta.........."
Precizez ca nu sunt, nu am fost si nici nu sunt pe cale sa fiu incarcerat iar art. 70 din legea 254/2013 face referire la executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate.

2. Din nou reproduc textual
"Sumele retinute vor fi virate in urmatoarea ordine, astfel:
"suma de....reprezentand cheltuieli , catre BEJ.......in contul.....deschis la banca............
si
suma de........ reprezentand debit, catre CAR Pensionari......., in contul nr.... deschis la banca......."

Aici mentionez ca, creditorul este cu totul si cu totul altcineva decat acest CAR de care nu am mai auzit pana acum si fata de care nu am nici un fel de datorie.

Va multumesc anticipat