avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate mih25

Activitate mih25

dacă un dosar e trimis la rejudecare , expertul numit nu trebuie sa efectueze expertiza măsurare , evaluare și lotizare?,dacă primul raport de expertiza înaintea rejudecări a fost contestat și schimbat motivând ca nu a făcut bine măsurătorile, iar cauza a fost trimisa la rejudecare ,nu trebuie sa facă o expertiza completa de la capăt?multumesc
în anul 2009 sa început un proces de ieșire din indiviziune după bunici mei cu rostul ca fiecare din moștenitori sa și treacă pământul pe care la primit de la bunicul meu deoarece toate terenurile erau trecute la tatăl meu dar fiecare muncea bucățile primite și am vrut finalizarea unui act.dintre toți moștenitori numai unul nu a fost de acord și acum dorește partea lui mai mult decât a primit deoarece ne fiind alți frați în viata decât nepoți se declara nemulțumit. acest proces a devenit partaj , iar eu am făcut partajul după părinti mei în care am hotărâre definitiva și irevocabila și proces verbal de punere în posesie ne afectând bucățile celorlalți moștenitori , dar instanta în acest dosar nu tine cont de hotărârea mea care nu a fost niciodată contestata de nimeni.de ce nu mi se ia în calcul hotărârea mea și punerea în posesie ? acum prin expertiza realizata se încearcă a se fărâmița terenurile și primesc terenuri pe care nu le-a deținut tatăl meu și mi se ia terenul pe care am acte iar la unele bucății de terenuri nu au acces de a intra.expertul nu a ținut cont nici de obiective impuse de instanta deoarece ne-a lotizat pe toți cu 3 m lățime .întrebarea mea este de ce nu se tine cont și de hotărârea mea ?
Răspuns la discuția Titlu executoriu
privitor la prima hotarare precizeaza sa plateasca pensia pana la majorat pentru ca in aceea perioada aveam 9 ani.prima actiune am facuto la politie ca nu mai primesc pensia , cu toate ca am depus toate cupoanele in copii am primit raspuns ca in urma declaratiei a fratelui sau nu e datoar cu plata. al doilea demers l-am facut in instanta pe cale civila ca imi datoreaza pensia de intretinere in suma de si istanta da hotarare precum ei nu pot sa o oblige sa mi plateasca alta pensie de intretinere si pe suma datorata nu pot decat sa fac executare. m-am conformat si am facut dosar de executare dar surpriza nu exista titlu executoriu.m-am blocat , nu inteleg nimic. da intradevar sunt majora dar am continuitate de studii , si mai ales legea spune ca pot primi pensie pana la terminarea studilor si eu mai am trei ani pe care trebuie sa i parcurg si suma lunara pentru care e obligat este de 62 lei.va multumesc
in urma unei hotarari judecatoresti am primit pensie alimentara,iar de aprox 1 an jumate nu mia mai platit aceasta suma , am facut executare iar el a facut contestatie si sa admis contestatia in baza ca nu exista titlu executoriu.va rog ajutatima , nu inteleg acest amanunt si ce pot sa mai fac.va multumesc
Răspuns la discuția Hartuire permanenta
multumesc foarte mult
Intre familia mea si a vecinului este un conflict de ani buni. Niciodata nu ne lasa in pace , de fiecare data cauta prilej de a face cite o reclamatie la politie , la parchet , a furat lemnele de pe terenul meu ( dar mentionez ca nu sa solutionat cauza cu toate ca exista dovezi si martori) , ma urmareste de fiecare data cind plec de acasa indiferent ca merg la servici sau daca sunt in liber , cind ma intorc la fel ma urmareste , ma fotografiaza chiar daca sunt in masina , imi streseaza familia in permanenta le aduce injuri si blesteme , a facut reclamatii in mai multe randuri la servici si imi suna seful zilnic care din acest motiv atitudinea sefului sa schimbat fata de mine .Am trecut peste toate , dar azi a fost in institutia unde lucrez si a intrat in biroul sefului meu cu niste hartii , care habar nu am ce contin , dar in institutia unde lucrez nu are voie sa intre persoane neautorizate , dupa care au plecat impreuna . Va rog sa ma ajutati , nu stiu ce sa mai fac .Aceste fapte constituie HARTUIRE ? .Unde ma pot adresa si cum ?. Va multumesc.