avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate MariaRatiu

Activitate MariaRatiu

Discuție Concediere
Buna seara. Este o perioada dificila. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Eu si cu sotul meu lucram la aceeasi firma. Din cauza salariului foarte mic, sotul meu a decis sa isi schimbe job-ul cu unul mai bine platit. Azi s-a prezentat la birou cu demisia, prin care cerea incetarea contractului de munca conform legii, cu preaviz. Administratorul firmei i-a zis: ”Daca pleci, pleci cu tot cu sotia, va pleca si ea odata cu tine!”. Ce e de facut in cazul de fata? Ma poate da afara? Am 7 ani lucrati in aceasta firma si nu am avut niciodata nici o abatere. Nu am fost penalizata niciodata. Va rog frumos sa imi dati niste sfaturi. Ce sa fac? Cum sa ma apar? Ce drepturi am in cazul de fata?
Va multumesc foarte frumos!
Mai am o intrebare in legatura cu bonurile emise de PayPoint (sunt bonurile care arata ca am platit factura de utilitati), se poate participa?
Scuze daca va deranjez cu asemenea intrebari dar chiar nu ma pricep si sunt curioasa cum functioneaza si daca chiar se castiga.
Deci, sa le pastrez? Sunt bune pentru loterie?
Buna. Am si eu o intrebare in legatura cu loteria bonurilor. Daca am inregistrat un bon pe contul meu, acelasi bon il poate inregistra si altcineva pe contul lui? (exemplu: sora mea vine la mine si isi inregistreaza si bonurile mele pe contul ei, iar eu inregistrez si bonurile ei in contul meu, pentru mai multe sanse de castig). Sau fiecare cu bonul lui? In speranta ca m-ati inteles, si voi primi un raspuns..... va multumesc frumos. Toate cele bune.
Va multumesc frumos.
Buna ziua. Am si eu cateva intrebari si va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi. In prezent lucrez la o firma de aproximativ 11 luni. Sunt insarcinata in luna a IV-a. Firma este pe punctul de a se inchide sau de a se vinde. Cel mai probabil se va inchide pentru ca nu se gasesc posibili cumparatori. Intrebarile mele sunt: ce ar trebui sa fac acuma? Sa raman in continuare angajata si sa imi iau concediu medical pana la 7 luni si apoi in prenatal? Dar daca firma se va inchide inainte de 7 luni ce se va intampla cu mine? Cine imi va plati concediu medical sau prenatal? Sau ar fi mai sigur si mai usor sa intru in somaj si sa ma duc cu somaj pana la nastere? Data probabila a nasterii va fi 7 - 10 August. Vechime in munca am de aproximativ 8 ani cu o intrerupere de 3 luni inainte de a ma angaja la actuala firma.