avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate iulia2015

Activitate iulia2015

Va rog tare mult sa ma ajutati cu un sfat, cu o lamurire sa stim ce avem de facut pe viitor.Multumesc.
Mulțumesc pentru răspuns.Deci indiferent de situație, frații moștenesc cota parte fiecare, chiar daca au trecut atâtea ani.Multumesc.
Buna ziua.Sotul doreste sa dezbata mostenirea dupa tata -decedat in anul 2002, si dupa mama- decedata in anul 2019, ei fiind 3 frati, fratele mai mic a ramas in casa parintilor dar nu locuieste in ea, este intr-o stare avansata de degradare, se darama mai pe scurt, dar si-a construit dependinte pe langa casa parintilor- nu legat de casa.Pana in momentul cand a decedat si mama sotului, relatiile dintre frati au fost foarte bune.Dupa decesul mamei , au inceput problemele, discutii si sotul nu a mai fost cumva primit pe acolo.In aceste conditii sotul doreste sa dezbata mostenirea.Din diverse discutii, s-a inteles ca sotul si cealalta sora, ei sunt 2 baieti si o fata, nu ar mai avea dreptul la nici un fel de mostenire.Intrebarea noastra este urmatoarea si anume, faptul ca fratele sotului a ramas acolo cumva, grija de casa parinteasca nu a avut pentru ca se darama, ii exculde pe ceilalti frati de la mostenire? Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.Sotul a inteles ca firma este in insolventa,si nu stie daca isi mai recuperează banutii.Au trecut cele 10 zile pentru a contesta hotarea.O sa depunem inscrisuri la firma sa vedem ce putem face.
Buna ziua. Sotul a actionat in instanta o firma pentru neplata drepturilor salariale si instanta i-a admis cererea si obliga parata sa plateasca drepturile salariale.Executorie. Intrebarea mea este, mai trebuie deschisa o alta actiune in instanta ? sau se pune in aplicare hotarea judecatoreasca, sau trebuie adresat si unui executor....sau cum se procedeaza....va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns .Multumesc!
Autorizatia de constructie nu s-a mai eliberat intre timp, nu este decat acea chitanta , care e trecuta doamna, probabil dansa a mers la Primarie. S-a constat intre timp, ca acel teren apartine unei alte primarii , existand intre ele un proces , si a castigat primaria cealalta, care ar trenui sa ma puna in drepturi, nu primaria unde am platit si platesc si in momentul de fata impozitul.Autorizatie de constructie nu s-a mai eliberat, ci exista numai acea chitanta de plata pentru eliberarea autorizatiei de constructiei, care nu s-a mai eliberat intr-un final.
Buna dimineata. Sotul mai are inca 2 frati care sunt in viata.Doreste sa dezbata mostenirea , parintii nu mai sunt in viata din pacate, si intre frati nu exista o relatie cumsecade , ceea ce vor ajunge cu siguranta in instanta.Intrebarea mea este, daca sotul este cel care deschide actiunea in instanta, el trebuie sa suporte toata cheltuiala, sau isi recupereaza din chletuieli si de la cei 2 frati ?Multumesc tare mult !
Pe autorizaria de constuctie este mentionata, doamna respectiva cu care era atunci in relatie, nefiind casatoriti.
Buna dimineata.In urma cu 30 de ani am construit o casa pe terenul meu proprietate.Pe vremea aceea eram intr-o relatie de concubinaj.Proiectul de casa este facut atat pe numele meu cat si pe numele concubinei.Pe chitanta eliberata de primarie, pentru plata autorizatiei de constuctii este trecuta concubina.Intre timp au intervenit probleme , si ne-am despartit.Constructia casei este in totalitate facuta de mine,nu a contribuit cu nimic, este undeva lacuta la tara, ridicata din pamant, pe furci de lemn, este acoperita , dar nu este finalizata, nu se poate locui in ea. Locul si casa respectiva vreau sa o vand, insa am inteles ca nu pot sa o vand , ca mi-ar trebui si acceptul fostei concubine, ca ar avea si ea acolo drept asupra casei, ca se afla scrisa pe acea chitanta, si este pe proiectul casei.Va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie. Va multumesc
Buna ziua,Sunt plecat din tara de 18 ani.Pe teritoriul Romaniei , nu realizez nici un fel de venit.Am divortat de sotie, si acum suntem la actiunea de partaj.Am inteles ca , daca nu realizez venituri si fac aceasta dovada, la plata taxei de timbru pentru impartirea bunurilor , as beneficia de o reducere, sau taxa este mai mica, ceva de genul.As dori sa stiu daca este posibil asa ceva si care ar fi cadrul legal.Multumesc frumos