avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate RoxannaMaria

Activitate RoxannaMaria

Buna ziua,

Am primit anul trecut o procura de la fostul sot in care acesta atesta ca este de acord ca eu sa ma mut impreuna cu fiul nostru in Germania, cu mentiunea in procura ca nu este nevoie sa il anunt in prealabil.
Ma puteti sfatui va rog cum imi ajuta aceasta procura? Noi dorim sa plecam insa fostul sot este Bipolar si instabil si nu ne putem baza pe ce zice. Aceasta procura ne ajuta in eventualitatea in care se razgandeste? Avem si acord de iesire din tara insa stiu ca acesta poate fi contestat cu usurinta asa ca nu ma bazez pe acesta.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
Acum 1 luna, firma la care lucrez a transferat toti angajatii la o alta firma (ambele apartinand aceleiasi persoane)
Insa pe mine nu m-a anuntat nimeni nimic, nu mi s-a dat nici o hartie sa semnez, nu am primit nici o notificare.
Acum cand m-am dus la Resurse umane sa intreb de ce am fost mutata pe o alta firma fara instiintare si fara acordul meu, colega mi-a spus ca nu era nevoie de asa ceva conform unei noi legi care permite transferul salariatilor de la o firma/institutie la alta fara notificare in prealabil sau fara un act aditional dat fiind ca nu s-a schimbat absolut nimic in fisa postului, salariu, program, etc.
Mie imi este foarte greu sa cred ca pot fi transferata de la o firma la alta fara sa mi se spuna oficial nimic, fara sa fie nevoie de o semnatura a mea, etc.
Acum firma "noua". pe care eu figurez deja, ma pune sa semnez o condica zilnica, pe care am refuzat sa o semnez pana inteleg ce se intampla cu, contractul meu de munca si unde lucrez defapt!

Imi puteti spune va rog ce este corect? Astfel voi sti si eu ce pozitie pot sa adopt si ce am de facut.

Va multumesc!