avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate cnanbv

Activitate cnanbv

Si daca nu sunt contestate in termenul de 7 zile, sunt considerate legale?
buna ziua,
la noi in cartier (10 blocuri, aprox 100 apartamente) s-a ales presedinte nou in Dec 2018.
Din pacate, nu s-a urmat calea legala, cea prezentata in Legea 196/2018 din 20 iulie 2018 Cap V Art. 48.
Concret, s-au pus afise de informare ca se va alege Presedinte, ne-am adunat aprox 25 persoane si s-a votat. Am fost prezent, dar la data respectiva nu cunoasteam legea in detaliu.
Ulterior, am atras atentia ca procedura nu a fost cea legala si am solicitat refacerea in conf cu legea, dar am fost ignorat.
In aceste conditii: ce legitimitate are noul Presedinte si in ce masura actele semnate de acesta sunt legale?
Multumesc anticipat,
CN
adibr a scris:

Antdy:Topicul era cu totul altul,.. in ceea ce priveste postul dvs va informez ca de la 01.01.2016 impozitul pe un imobil inchiriat (nu vorbim de impozitul pe venit), se plateste diferentiat functie de destinatarul inchirierii , daca e pentru uz rezidential 0,08%-0,2%, daca e pt uz nerezidential(comert,birouri,etc) 0,2-1,3%


Dar, daca apartamentul este inchiriat de un SRL de la o pers fizica iar uzul este diferit astfel: intr-o camera activitate de programare (1 PC) iar a doua camera locuinta pt asociatul unic?
Se poate considera ”nerezidential” si ”rezidential” pt impozitare diferentiata?
Răspuns la discuția Autorizatii ziar gratuit
Dar, intrebare:
nu pot face acelasi lucru ca persoana fizica? Sau ca ONG? Adica, fara autorizatii si SRL.
Ziarul fiind distribuit gratuit nu este implicat niciun venit care sa fie impozabil.
Buna ziua,
la Rasnov/ Jud Brasov, primaria nu a organizat niciodata Dezbateri publice pentru proiectele realizate (zeci deja - cel mai recent: DINOPARC).
Nu este o incalcare a legii?
Este primaria pasibila de sanctiuni?
Ce se intampla cu proiectele pentru care nu se realizeaza DP?
multumesc anticipat,
Claudiu Nan
buna ziua,
am o prietena care are urmatoarea problema:

A fost plecata 4 ani din tara iar acum fostul sot nu o lasa sa intre in casa proprietate comuna.
Cei doi sunt divortati din 2011 dar partajul inca nu s-a finalizat.
Ce ar putea sa faca pentru a putea intra in imobil?

multumesc anticipat pentru orice sfaturi.

Cu stima,
CN
buna ziua,

acum aprox o luna de zile, am avut o problema cu producatorii agricoli din zona.

Mai exact, datorita ingrasamintelor utilizate la fertilizarea terenurilor invecinate cartierului in care locuim, aerul a fost foarte greu respirabil (datorita mirosului extrem de neplacut - s-au folosit niste produse obtinute din oase de animale moarte - PROTAN Codlea). Ne-a fost extrem de greu sa aerisim apartamentele iar de uscat rufe pe balcon nici nu a putut fi vorba. Totul a durat aproximativ 3 saptamani!!! X-(

Am facut o sesizare la Garda de Mediu iar aceasta a trimis sesizarea spre rezolvare la primaria orasului in care locuiesc (Rasnov, jud Brasov).

De la primarie, am aflat ca nu exista nicio modalitate legala de a impiedica acesti producatori sa utilizeze ingrasamintele respective.
Ca atare... ne asteptam ca si la anul - sau poate chiar la toamna - sa patim la fel.

Intrebarea este: chiar NU SE POATE FACE NIMIC din pdv legal???

multumesc anticipat,
CN