avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inchiriere regim hotelier se considera uz rezidential ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inchiriere regim hotelier se considera uz rezidential sau nerezidential

Buna ziua,
avand in vedere impozitarea cladirilor functie de destinatie puteti sa-mi spuneti
In cazul inchirierii unui apartament in regim hotelier, destinatia se considera a fi rezidentiala sau nerezidentiala?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: cnanbv , utilizator 14:39, 9 Martie 2016
dacă aveţi un avantaj pecuniar de pe respectivul imobil nu mai poate fi vb de uz rezidenţial.
Uz rezidenţial este doar pentru chiriaş. Pt dvs. ca proprietar este o afacere.
Antdy:Topicul era cu totul altul,.. in ceea ce priveste postul dvs va informez ca de la 01.01.2016 impozitul pe un imobil inchiriat (nu vorbim de impozitul pe venit), se plateste diferentiat functie de destinatarul inchirierii , daca e pentru uz rezidential 0,08%-0,2%, daca e pt uz nerezidential(comert,birouri,etc) 0,2-1,3%
adibr a scris:

Antdy:Topicul era cu totul altul,.. in ceea ce priveste postul dvs va informez ca de la 01.01.2016 impozitul pe un imobil inchiriat (nu vorbim de impozitul pe venit), se plateste diferentiat functie de destinatarul inchirierii , daca e pentru uz rezidential 0,08%-0,2%, daca e pt uz nerezidential(comert,birouri,etc) 0,2-1,3%


Dar, daca apartamentul este inchiriat de un SRL de la o pers fizica iar uzul este diferit astfel: intr-o camera activitate de programare (1 PC) iar a doua camera locuinta pt asociatul unic?
Se poate considera ”nerezidential” si ”rezidential” pt impozitare diferentiata?
Ultima modificare: Miercuri, 9 Martie 2016
cnanbv, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit/taxe pe clădiri Spat Spat Am o casa in Resita (CS) compusa din subsol care e amenajat ca apartament locuit,parterul e amenajat pt spatiu comercial(birouri sau alte activitati) si etaj ... (vezi toată discuția)
Impozitul pentru apartamentele inchiriate la firme vasilemb vasilemb Inchiriez un apartament la o firma pentru sediu social si unul la alta firma pentru punct de lucru. Cu cat se majoreaza cota de impozit pentru cele 2 ... (vezi toată discuția)
Impozit cladiri Florian59 Florian59 Buna ziua , am o intrebare , detin un imobil format din 2 corpuri separate de cladiri in aceeasi curte . intr-un din corpuri locuieste mama mea cu drept de ... (vezi toată discuția)