avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate aurell

Activitate aurell

exista grad de rudenie intre o femeie si fratele sotului ei? pentru semnarea unui document privind conflictul de interese.
Răspuns la discuția Coduri CAEN
problema mea e urmatoarea: daca am codurile caen in statut, ele sunt valabile?
chiar daca nu sunt activate sa zicem asa.
eu am facut o modificare prin adaugarea de coduri acum cateva luni. imi aduc aminte ca m-au intrebat daca le activez acum sau doar cand o sa am nevoie de ele. e vorba de coduri ce nu au legatura cu licitatia de care vorbim. e alt domeniu de activitate. si de acolo au zis ca daca nu o sa lucrez atinci mai bine le activez cand am nevoie de ele.
eu am emotii cu activarea asta a lor. dar dupa logica mea, daca ele apar in statut inseamna ca sunt in regula. iar in momentul in care vreau sa lucrez intr-un anumit domeniu, ma duc la registru, imi activez acel domeniu conform codului caen si e ok.
Discuție Coduri CAEN
am in statutul societatii un domeniu principal de activitate, apoi vin subgrupe cu mai multe activitati secundare.
am participat de curand la o licitatie iar motivul pentru care ne-au eliminat sa zicem asa a fost din cauza ca nu avem toate codurile caen necesare.
la oferta prezentata am anexat un certificat constatator de la Registrul Comertului, unde intradevar apar doar cateva din codurile ce le avem.
--daca scot un certificat constatator detaliat sau desfasurator, cred ca asa ii zice, o sa apara toate? o sa fie ok? mi-am adus aminte de o conversatie de la ORC, se discuta ca trebuie activate codurile sau ceva de genul inainte de a incepe activitatea.
sper ca m-am facut inteleasa.
din cate am inteles eu, era vorba de o suma destul de mare.. si i-au spus prietenului meu ca trebuie sa plateasca tva aferent facturii emise chiar daca banii nu s-au incasat niciodata.
ce stiti de compensarile in trei prin BO fara circuit bancar? o cunostinta are problema asta. adica x da bilet la y, y il gireaza la z si z avand o datorie la x, il gireaza la x, inapoi de unde a plecat.
lucrul asta s-a intamplat in dec. 2013, acum, in urma unui control cei de la finante spun ca nu e bine, biletul trebuie sa fi trecut prin banca.
Răspuns la discuția Amenda ITM de 50000
nu a cerut nimeni nici un contract de munca, erau grabiti sa termine cu controlul. anexa procesului verbal contine o gramada de greseli. nu mi se pare normal sa ma judece pe mine pt o greseala, cand la randul lui, cel mai mare ca mine, ce ma judeca greseste. de exemplu la 3 angajati e gresit codul numeric. are o cifra in plus. 2 angajati sunt trecuti cu acelasi nr de contract. la finalul procesului verbal de contatare, la anexa, partea scrisa la calculator, au scris la data- 0.03.2015
Răspuns la discuția Amenda ITM de 50000
am scris la rubrica obiectiuni a procesului verbal ca a fost o greseala si ca activitatea se va incepe in 5. asta s-a intamplat ieri.
firma a avut un control itm perioada 2014. toate in ordine.. m-au chemat de dimineata ieri la itm pt a semna procesul verbal, mi-au spus ca totul e ok..etc. scotand un revisal atunci, au vazut minunea. pt ca nu a aparut la ei schimbarile in revisal decat ieri dimneata, trimis de luni la amiaza. eu nu mi-am dat seama de greseala decat cand mi-au spus ei.
am o firma de constructii. am angajat 5 oameni. s-au semnat contractele de munca in data de 27.02.2015 vineri. am trimis in revisal luni 02.03.2015 cu inceperea activitatii 02.03.2015 din greseala!!!! in contractele de munca semnate de oameni scrie la inceperea activitatii 05.03.2015. pentru ca asta era planul , sa se inceapa activitatea azi, 05.03. a fost o greseala cand am trecut 02.03. o greseala cu o nota de plata extrem de mare. eu nu am de unde sa le platesc suma acesta, nu mi se pare normal sa imi ceara sa le platesc suma aceasta. ma baga in faliment!
oamenii nu au lucrat pana azi, dupa ce am terminat cu toate actele ce tin de protectia muncii, psihologic, instructaje. in zilele trecute oamenii nu au lucrat, chiar le-am notat pe o foaie ce am nevoie pt dosarele de personal sa imi aduca. au venit de dimineata cu adeverinta de la medic, restul hartiilor, asta au facut zilele trecute. unul din ei luni era la ore la scoala de soferi.
deci amenda e pentru transmiterea revisalului in aceasi zi cu inceperea muncii. e exagerat!! inteleg ca asta e legea, e 10.000 ron de persoana, e ca si cum ar fi munca la negru, dar in realitate nu e asa. nu stiu ce sa fac, am inteles ca pot cere schimbarea amenzii contraventionale in avertisment prin contestare la judecatorie. ce sanse am? ati mai auzit de situatii de genul in care au scapat fara plata amenzii?#-o#-o