avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaflp

Activitate cristinaflp

As dori va rog o clarificare: am nevoie de un ordin al MS pentru a da din nou concursul sau acest lucru este necesar doar celor care in mod justificat solicita un transfer, fara concurs.
Sunt rezident in an final (3) pe spec. Laborator Farmaceutic. Ma intereseaza sa parcurg inca o specialitate adiacenta (Farmacie Clinica). Este posibil sa fac acest lucru prin schimbare de specializare (nu ca dubla specializare) si in ce conditii? Daca da, voi avea aceleasi drepturi de angajat pe care le-am avut pana acum? Va trebui sa dau din nou examenul de rezidentiat cu generatia care incepe anul 1 la noua specializare?

M-ar ajuta si textul de lege care sustine raspunsul. Multumesc!
Buna ziua,
Situatia este urmatoarea: sotul meu a finalizat ciclul 1 studii universitare in 2011 dupa care a primit ajutor de somaj. In februarie 2012 a obtinut diploma de licenta si apoi din octombrie 2012 s-a inscris la programul de masterat dar l-a abandonat. S-a casatorit cu mine in aprilie 2013 (eu aveam deja asigurare de sanatate de salariat) si firma unde lucreaza i-a facut intr-un final CIM in martie 2015.
Va rog daca se poate orice informatie despre care ar fi pasii pentru a beneficia din nou de asigurarea de sanatate: unde trebuie sa mearga sa discute legat de aceasta problema (buletinul e pe BM, locuieste si lucreaza in CJ), la ce departament, cat va trebui sa plateasca din urma conform legii...Eventual un extras de lege care abordeaza acest subiect ar fi foarte util.

Multumesc mult!!
Poate pe cineva va interesa raspunsul ANPIS:

1. Pe perioada concediului fara plata prevazut prin OUG 111/2010 mama nu are dreptul sa se angajeze cu CIM si nici sa presteze servicii ca PFA.

2. Cu privire la situatia in care in perioada de concediu la care face referire OUG 111/2010 intervine o noua sarcina iar cele 12 luni anterioare datei de nastere a copilului sunt constituite doar din perioade asimilate prevazute de art 2, alin (5), fara venituri aferente acestora, cuantumul indemnizatiei de CC este de 1,2 ISR (600 lei).
Deci venitul meu brut din timpul CO devine media venitului brut din ultimele 3 luni si venitul net devine media venitului net din ultimele 3 luni?
As dori sa ies in concediu maternitate (prenatal) incepand cu data de 1 iulie 2015. Problema este ca nu am facut uz de niciuna din zilele de concediu de odihna aferente perioadei lucrate pe 2015.

Daca le-as solicita la sfarsitul lunii iunie ar putea sa scada valoarea indemnizatiei din timpul concediului de maternitate sau al CCC?

Si daca da, as putea solicita angajatorului amanarea CO dupa intoarcerea din CCC?

(Stiu ca indemnizatia pt concediul de maternitate este 85% din venitul brut din ultimele 6 luni dar nu stiu cum se calculeaza venitul brut pe perioada CO.)


Va multumesc!!
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt.
Scuzati-ma ca insist pe aspectul realizarii de venituri pe perioada CFP: O persoana in CFP pentru cresterea copilului se poate angaja in alta parte sau poate realiza venituri ca PFA?

Si in eventualitatea unei noi sarcini aparute in timpul CFP, pentru calculul noii indemnizatii de CCC venitul realizat pe parcursul lunilor de CFP este considerat zero?

Multumesc anticipat!!
O zi buna tuturor!
Conform legii, parintele care a optat pentru CCC de un an are dreptul la concediu fara plata pana la implinirea varstei de 2 ani de catre copil. As dori sa aflu daca angajata are si alte drepturi in timpul acestei perioade de CFP inafara de pastrarea postului, si anume:
-daca face vechime
-daca i se platesc in continuare asigurarile la stat(sanatate, pensie, somaj...etc) sau trebuie platite "din mana"
-daca se poate angaja in alta parte cu CIM sau in ce conditii poate realiza alte venituri.

Va multumesc!
Buna ziua,
Am 2 locuri de munca, unul cu 8 ore, perioada nedeterminata si celalalt cu 7 ore, perioada determinata. In prezent sunt insarcinata si as dori sa aflu urmatoarele:

1. Am dreptul sa primesc salariul pt concediul prenatal si indemnizatie de crestere a copilului de la ambele locuri de munca, independent?

2. Trebuie sa ies in concediul prenatal la aceeasi data de la ambele locuri de munca?

3. Trebuie sa optez la ambele locuri de munca pentru aceeasi perioada a CCC (pana la 1 an sau pana la 2 ani)?

Va multumesc anticipat!!!