avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate duta4444

Activitate duta4444

Am cumparat de curând un imobil, prezenți in fata notarului au fost atât proprietarul cat si mandatarul. Care a fost rolul mandatarului din moment ce vânzătorul era de fata ?
Discuție Inchiriere
Am inchiriat unei persoane o schela metalica, pe baza de contract. Din luna Septembrie cand a fost data scadenta mi-a spus numai povești, ca urmeaza sa mi-o aduca, ca are probleme in familie etc. Mai nou mi-a blocat numarul de telefon, am incercat sa il contactez pe o retea de socializare unde m-a blocat si acolo.
Daca ma adresez politiei ma vor ajuta in vreun fel? Sau trebuie sa ma adresez instanței de judecată?
Discuție bilet la ordin
Am primit un bilet la ordin in alb (doar cu semnatura titularului) drept garantie pt niste lucruri pe care le-am inchiriat unei s.r.l.. In cazul in care nu primesc toate bunurile inchiriate pot folosi ca atare biletul la ordin? S-a făcut si un proces verbal de predare primire al acestuia in care scrie ca daca nu returneaza bunurile in totalitate se va opri suma x contravaloarea biletului la ordin seria xxxxxx.
Am laut o amenda pt depasirea vitezei la intrarea in localitate.
Detin o masina inchiriata pe societate, eu fiind adminiatrator iar agentul constatator a completat doar rubrica destinata persoanei fizice. Credeti ca pot avea castig in instanta? Din moment ce rubricca pt persoana juridica este libera iar in contractul de inchiriere scrie clar ca masina e inchiriata pe persoană juridica, cu toate datele societatii.
Am atasat un extras din OG.

Constatarea contravenţiei

Art. 17

Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu.
Am inchiriat legal unei persoane un echipament in valoare de aproximativ 3000 euro, cu contract de inchiriere si bon fiscal. De 2 luni il tot sun sa imi achite chiria sau sa imi aduca inapoi bunul dar ma tot amana. In ultima perioada nici nu imi mai raspunde la telefon. Ce pot face in acest caz? Se poate incadra la furt? Sau înșelăciune?
Pot obtine autorizatie de operator buldo excavator de la ISCIR daca am cursul facut in Italia?
doresc sa o cumpar pe persoana fizica
buna ziua, vreau sa cumpar o schela metalica de la o persoana fizica, imi puteti ce fel de contract trebuie sa fac? un model? si daca vanzatorul nu mai are factura de cumparare e vreo problema?
Sunt unic asociat al unui SRL, pot cere credit pr prima casa dacă nu sunt angajat? Firma are încasări de aproximativ 8-10 mii de lei lunar.
Dețin un SRL neplătitor de TVA și vreau sa îmi achiziționez o mașina SH, pot deconta pe firma cheltuielile rezultate din întreținerea mașinii?