Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal incomplet
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal incomplet

Am laut o amenda pt depasirea vitezei la intrarea in localitate.
Detin o masina inchiriata pe societate, eu fiind adminiatrator iar agentul constatator a completat doar rubrica destinata persoanei fizice. Credeti ca pot avea castig in instanta? Din moment ce rubricca pt persoana juridica este libera iar in contractul de inchiriere scrie clar ca masina e inchiriata pe persoană juridica, cu toate datele societatii.
Am atasat un extras din OG.

Constatarea contravenţiei

Art. 17

Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu.
duta4444, utilizator
In speta dvs contravenientul este persoana fizica, conducatorul vehiculului, nu societatea. Nu cred ca puteti avea castig de cauza in instanta invocand acest temei la care v-ati gandit dvs.