avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate Diana Biciaga

Activitate Diana Biciaga

Buna ziua
Am cateva intrebari legate de o mostenire daca ma puteti ajuta.Acestea suna in felul urmator.
Bunicul sotului meu a decedat in data de 15.04.2019.Acesta are 2 fiice dintre care una decedata, aceasta fiind mama sotului meu .Ca si mostenitori ai bunicului in momentul de fata raman sotul meu cu fratele sau si o matusa(cealalta fiica a bunicului care este inca in viata).
Printre bunurile mostenite se numara un teren care a fost vandut dupa ce acesta a decedat respectiv pe data de 18.04.2019. Bunicul a facut un antecontract acum 2 ani in urma cu o anume "x" persoana, de vanzare a terenului respectiv in care era mentionat faptul ca bunicul a primit banii reveniti din vanzarea terenului. Pe langa acest antecontract s-a mai facut si o procura notariala speciala prin care bunicul imputerniceste pe persoana"x" sa-si vanda ei terenul. Se poate ca actul de vanzare cumparare sa fie perfectat in conditiile legii la data de 18.04.2019 dupa decesul bunicului? Se poate face o procura notariala speciala prin care bunicul imputerniceste pe persoana"x" sa-si vanda ei terenul?
Multumesc
Răspuns la discuția SECHESTRU PE IMOBIL MOSTENIT
Va multumesc mult pentru informare ....intr-o alta ordine de idei....in ce consta procedura de separare a bunurilor? Se procedeaza la declararea in prezenta unui notar de catre ambii soti ...ce bunuri sunt ale unuia si ce bunuri sunt ale celuilalt?

Multumesc
Răspuns la discuția SECHESTRU PE IMOBIL MOSTENIT
Da intradevar nu am fost foarte clara....parintii mei sunt inca vii si da este o donatie din partea lor. In acest caz poate fi executat silit imobilul pentru ca practic nu este bun comun obtinut pe timpul casatoriei ci este obtinut prin donatie doar pe numele meu?
Buna ziua
Eu am un imobil mostenit de la parinti,s-a incheiat o declaratie notariala prin care parintii imi doneaza o suma de bani pentru a-mi achizitiona un imobil; in contractul de vanzare cumparare este specificat ca valoarea imobilului reprezinta bani mosteniti de la parinti, poate fi si acesta supus unei eventule popriri pe numele sotului?
Sau altfel spus, sotul mea a avalizat un bilet la ordin pentru a anumita societate la care era administrator acum ceva timp. Societatea are datorii si este posibil ca in momentul de fata sa-i vina datoria nestinsa fata de un furnizor ca si poprire pe numele sotului meu in calitate de avalist.

Dat fiind faptul ca noi suntem casatoriti se poate ca imobilul meu mostenit de la parinti sa fie supus unei eventuale porpiri sau executari silite?

Multumesc

Buna ziua
Eu am un imobil mostenit de la parinti,s-a incheiat o declaratie notariala prin care parintii imi doneaza o suma de bani pentru a-mi achizitiona un imobil; in contractul de vanzare cumparare este specificat ca valoarea imobilului reprezinta bani mosteniti de la parinti, poate fi si acesta supus unei eventule popriri pe numele sotului?
Sau altfel spus, sotul mea a avalizat un bilet la ordin pentru a anumita societate la care era administrator acum ceva timp. Societatea are datorii si este posibil ca in momentul de fata sa-i vina datoria nestinsa fata de un furnizor ca si poprire pe numele sotului meu in calitate de avalist.

Dat fiind faptul ca noi suntem casatoriti se poate ca imobilul meu mostenit de la parinti sa fie supus unei eventuale porpiri sau executari silite?

Multumesc

Multumesc
In cazul in care exista o astfel de cerere ce se poate intampla?
Nu s-a formulat.
Buna ziua

Apelez la dumneavoastra deoarece am o mare nelamirire intr-o anumita privinta.

Sotul meu este administrator la o societate pe cale sa intre in faliment. Aceasta societate pe langa datoriile catre furnizori are datorii la ANAF (taxe neplatite). Se poate sa-i vina poprire pe venituri (conturi salariale, in prezent el mai figureaza doar cu numele ca si administrator dar este angajat la o alta societate) sau proprietatiti pentru taxele neplatite catre ANAF de societatea la care este administrator?

Se poate sa-mi vina si mie ca si sotie a sa poprire pe conturi sau imobile. Mentionez ca eu am un imobil mostenit de la parinti, poate fi si acesta supus unei eventule porpiri?

Multumesc
Buna seara,

Dupa aproape 3 ore de cautat de-a-lungul si de-a-latul internetului, tot nu am reusit sa aflu doua informatii relativ simple.

Problema mea este urmatoarea:

Am facut scoala auto in Iasi, si am sustinut un examen auto proba teoretica, am trecut apoi a urmat proba practica la care am picat. M-am mai programat odata si nici atunci nu am luat. Ca sa ma programeze din nou va trebui sa mai astept vreo 3 luni jumatate 4 luni. Mie pe 16 mai imi expira dosarul deci clar nu ma va mai putea programa.(in Iasi cam asa se programeaza proba practica din 3-4 luni in 3-4 luni)

Intrebare:

1. Pot da examenul auto in alt oras decat cel in care am domiciliu stabil ? Parintii mei sunt din judetul Neamt si ma gandeam sa-mi faca viza de flotant pentru a putea da acolo examenul


Va multumesc foarte mult,
Daca tatal refuza trebuie sa faca o cerere sau o declaratie cum ca nu doreste insa indiferent daca accepta sau nu, stimulentul nu va fi afectat in nici un fel.