avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate Gorj78

Activitate Gorj78

O intrebare, va rog: in ce articol de lege este specificat ca un copil are discernamant incepand cu 16 ani?
Va Multumesc,
Eu am adus inregistrari audio la proces, au fost acceptate si au fost audiate cu sala plina, in conditiile in care partea adversa s-a opus ca inregistrarea sa fie audiata.
Mai mult, stiu ca, atunci cand proba propusa dovedeste o infractiune (adica santajul), cu atat mai mult judecatorul o va accepta.


gi-jane2 a scris:

sa va judecati cu societatea de asigurari si ramane de vazut ce v-a iesi. Dovediti cauza decesului


Cine plateste ratele si dobanda pana se termina un proces ( adica niste ani) ? Multumesc.
Răspuns la discuția Viata privata si spionarea ei
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puneti o camera video pe hol care sa bata doar pe usa dvs.
Daca doamna care a decedat ar fi facut testament copiilor pe toate bunurile ei, atunci sotul spravietuitoe ar fi mostenit doar 1/8 ?
Acest procent se stabileste automat, in momentul existentei unui testament, sau trebuie un proces la judecatorie?
Multumesc.


[quit] în absența unei prevederi contrare, uzufructuarul poate ceda dreptul său unei alte persoane fără acordul nudului proprietar,


adica batrana poate ceda dreptul de uzufruct unei persoane de 50 de ani ? Multumesc.
Prima data am sunat la primarie si mi-au confirmat ca nu ii mai pot controla sau impune sa-si respecte obligatiile.
Trebuie sa fie o institutie care sa ii constranga. Nu pot sa cred ca asociatiile de bloc sunt de neatins de catre nici o autoritate
Buna ziua, cine controleaza o asociatie de LOCATARI (nu proprietari), care refuza sa faca izolatia acoperisului unui bloc, desi li s-au plans mai multe persoane ca le intra apa prin tavan?
Refuzul nu a fost comunicat clar, ci comitetul blocului si presedintele amana sa rezolve problemele.
Primaria a spus ca nu mai controleaza activitatea asociatiilor.
Se pare ca e valabil de mai mult timp: [ link extern ] /

Ce institutie ii controleaza totusi pe cei care refuza sa-si indeplineasca obligatiile fata de blocul care ii plateste?

Multumesc.

Care este termenul legal pentru acceptarea succesiunii?


DinuX a scris:

Inca sunteti in termen sa mergeti la un notar si sa dati o declaratie de acceptare a succesiunii, altfel sotia defunctului s-ar putea sa va sara... Asa o sa vedeti si daca nu a dezbatut deja succesiunea iar daca nu a facut-o inca, atunci cand o va face veti fi luat in calcul. Altfel ar putea sa va elimine pe motiv de neacceptare...

Ce se poate face daca primaria comunei x o sa raspunda in fals ca nu exista nici o proprietate pe numele defunctului?


gi-jane2 a scris:

Exact asa.
Iar referitor la bunuri din alt judet, nu exista ceva centralizat, intrebati la secțiile financiare, poate e posibil si pe mail, atasand certificatul de calitate de mostenitor