Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau sa deschid proces pentru crearea unui prejudiciu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau sa deschid proces pentru crearea unui prejudiciu prin exercitarea ...

Vreau sa deschid proces pentru crearea unui prejudiciu prin exercitarea abuziva a drepturilor acestui, respectiv, acesta m-a șantajat spunând ca dacă nu renunț la un drept și interes legitim al meu, acesta ma va da in judecată, văzând ca nu renunț m a dar in judecată astfel am pierdut clienți

Întrebarea e următoarea, ca sa dovedesc exercitarea abuziva a drepturilor, trebuie sa dovedesc reaua credință a acestuia, eu am înregistrarea telefonică când acesta ma șantaja, care in momentul de fata este proba și la plângerea penală pe care o am împotriva sa, pot folosi aceasta proba pentru a ii dovedi reaua credință?

Mulțumesc frumos
Amenintarea cu judecata nu e nici amenintare in sensul legii penale si nici santaj.
Nu aveti nicio sansa pe parte penala si probabil ca nici pe civila.
La ce drept voia sa renuntati?

gi-jane2 a scris:

Amenintarea cu judecata nu e nici amenintare in sensul legii penale si nici santaj.
Nu aveti nicio sansa pe parte penala si probabil ca nici pe civila.
La ce drept voia sa renuntati?

M-a șantajat cu alte lucruri, iar la final, mi a adus la cunoștința ca dacă nu renunț o sa ma dea in judecată astfel blocându mi o suma de bani, cheltuieli cu avocatul s a m d

Conform ncc, art. 1353, cel care exercitarea abuziv un drept, in sensul ca profita de dreptul lui, mai mult decât a fost creat și recunosc legal acesta, creând astfel un prejudiciu, trb sa l repare
ii tot dati inainte cu articolul ala, fara sa ziceti pt ce v-a dat in judecata. plus ca nu puteti proba reau alui credinta.
o sa mai pierdeti niste bani, aia e.

gi-jane2 a scris:

ii tot dati inainte cu articolul ala, fara sa ziceti pt ce v-a dat in judecata. plus ca nu puteti proba reau alui credinta.
o sa mai pierdeti niste bani, aia e.

Pe mine ma interesează dacă pot folosi acea înregistrare care dovedește intențiile sale, având in vedere ca ea este obținută legal prin art 226, alin 4, lit c

Procesul intentat împotriva mea, va fi pierdut cu siguranța de acesta, el fiind conștient de acest lucru
Catalin2o14, utilizator
puteti folosi ce proba considerati, daca credeti ca va ajuta.