avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate AnaMarie

Activitate AnaMarie

Răspuns la discuția Evaziune fiscala?
In acest caz care este parerea dvs: achitare prejudiciu, obtinere autorizatie inainte de inceperea urmaririi penale, politistul sau procurorul poate dispune trimiterea in judecata pentru evaziune fiscala pentru prestare servicii neautorizate?
Pentru prejudiciu de 15 000 ron se da cu executare??
Răspuns la discuția Evaziune fiscala?
Adica nu o dispune parchetul sau cum?
Răspuns la discuția Evaziune fiscala?
Daca intre timp se obtine autorizatie PFA si se achita prejudiciul, politia mai poate sesiza parchetul sa se inceapa urmarirea penala?
Buna seara,

O persoana care a facut bani din redactare de referate pe internet, si datoreaza un impozit catre stat de aproximativ 13 000 ron poate primi inchisoare cu executare sau cu suspendare?
Daca primeste amenda de la anaf si achita prejudiciul inainte de a se sesiza politia, si obtine si autorizatia de PFA mai poate fi acuzat?
Am efectuat servicii de redactare pentru persoane fizice, nu firme sau PFA, pur si simplu intelegeri intre 2 persoane. In cursul anului 2014 am realizat venituri pe care as dori sa le declar. Este posibil asta?
Va multumesc pentru raspuns.
Chiar daca nu am avut niciun contract dar banii mi-au intrat in cont tot nu trebuie sa platesc?
Nu pot fi acuzata de evaziune fiscala deoarece am ascuns sursa impozabila?
Buna ziua,

Daca in cursul anului 2014 pana in prezent am avut venituri din servicii de redactare online, fara a avea PFA, doar simplu cetatean, pot depune declaratia 200 pana pe 25 mai? Pot pati ceva daca declar veniturile? Sau cum se procedeaza?
Va rog, am mare nevoie de ajutor.
Pai exact asa i-am spus si eu insa raspunsul a fost prompt: simpla neexecutare a unei clauze contractuale nu are caracter penal chiar daca respectivul m-a asigurat ca o va respecta.
Ar fi fost inselaciune daca ii plateam banii si nu primeam nimic, insa am platit si mi-a prestat serviciul insa nu asa cum i-am cerut eu.
Intruneste elementele unei inselaciuni asemenea fapta?
Am vorbit cu un amic politist si mi-a explicat asa: nu este inselaciune deoarece nu mi-a prezentat ca adevarata o fapta mincinoasa sau ca mincinoasa o fapta adevarata in scopul de a ma convinge sa apelez la el. Ci, eu i-am pus niste conditii la inceputul colaborarii, pe care nu prea le-a respectat, decat pe jumatate ca sa zic asa.
Este ok asa ceva?
A zis ca pentru ca nu a mai avut timp, nu a facut capitolul 3 asa ca mi-a returnat banii.
Insa pentru capitolul 2 am nelamurirea daca poate fi considerata inselaciune fapta lui.