avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate mihais1

Activitate mihais1

Salutări distinse! Sunt proprietarul unei mașini electrice, achiziționată în cursul anului precedent. Recent, am fost surprins să descopăr că autoritatea locală a clasificat automobilul meu într-o categorie fiscală intitulată 'Vehicule fără capacitate cilindrică evidențiată'. Aș aprecia enorm dacă m-ați putea îndruma spre o resursă unde aș putea consulta lista oficială a acestei categorii. Intenția mea este să verific corectitudinea acestei taxări, deoarece presupun că un vehicul electric nu ar trebui să genereze un impozit. Vă mulțumesc anticipat pentru asistența dumneavoastră!
In decursul acestei zile, dupa aproximativ 45 de zile de la amendarea mea, cf. art. 2, pct. 13 din leg. 61/1991, un domn de la Politia universitara m-a invitat la sectie pentru a da o declaratie din acea noapte(mentionez ca in procesul verbal s-au scris cele intamplate, doar am intrat in camin fara a ma legitima, in scopul vizitarii unui prieten, amenda a fost achitata) si pentru a mi se lua amprentele. Am mers la sectie pentru a da acea declaratie si pentru a mi se lua amprentele, dar l-am rugat pe domnul politist sa-mi scrie un proces verbal prin care sa mi se spuna de ce mi se iau aceste amprente. Acesta a refuzat categoric sa-mi prezinte motivele atat verbal cat si scris. Am mers la o alta sectie de politie unde am intrebat daca acesta este normal, iar raspunsul acestora a fost unul negativ. In decursul zilei de maine voi merge din nou la sectia de politie unde am fost invitat si voi incerca sa vorbesc cu seful acesteia. Rugamintea mea ar fi daca puteti sa imi spuneti daca aceasta solicitare din partea politiei romane este normala si ce trebuia sa fac in continuare. Va multumesc anticipat! #-o