avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate lonewolf333

Activitate lonewolf333

buna ziua. As dori un raspuns pt. o problema "minuscula". Pe strada noastra e parcata cateodata, din 2-2 zile un camion de 7 tone. Sunt sofer de 25 ani... parca era o lege cu "parcarea camioanelolor de mare tonaj numai in locuri amenajate". Bordurile sunt duse, din cauza tonelor :( Este legal parcarea de 7 tone pe orice strada?
Buna ziua.
Revin cu problema mea. Ca fost administrator srl. cu presupuse datorii ma trezesc cu toate conturile blocate de un bej. "Dispun: infiintarea unei popriri asupra tuturor conturilor pe care debitorul le are deschise la banca dumneavoastra, in calitate de tert poprit, pana la incasarea sumei totale de "xxx". Mentionam ca nu cunoastem elementele de identificare ale fiecarui cont al debitorului deschis la unitatile operationale ale bancii dvs."
Intrebarile ar fi:
poate bloca un bej toate conturile existente pana la recuperarea sumei totale fara a lua in considerare "codul muncii"? Articolul 169: Retinerile din salariu Aceste tipuri de venituri pot fi poprite, insa in anumite limite...
· pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
· pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
(4) Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net. 
Unde pot reclama, contesta acest bej?

Multumesc pt. ajutor. O zi placuta!
Buna ziua.
Am o mare problema si caut ajutor. Am fost administrator srl. Am ramas cu ceva datorii presupuse de Electrica SA. Este vorba de "chirie stalpi", am fost operator de televiziune prin cablu. Dupa 8 ani am un loc de munca linistit, ieri m-am trezit cu contul de salar blocat de o firma de recuperator, cu executor judecatoresc... Intrebarea mea ar fi: Ca fost srl-ist cu datorii sa zicem, justitia are dreptul sa-mi blocheze contul de salariu? Care ar fi diferenta intre proprietate personala, adica contul meu de salariu si societate cu raspundere limitata?
Răspuns la discuția Administrator SRL
Multumesc ca ati citit mesajul meu... Intrebarea mea ar fi: Ca fost srl-ist cu datorii sa zicem, justitia are dreptul sa-mi blocheze contul de salariu? Care ar fi diferenta intre proprietate personala, adica contul meu de salariu si societate cu raspundere limitata?
Buna ziua.
Am o mare problema si caut ajutor. Am fost administrator srl. Am ramas cu ceva datorii presupuse de Electrica SA. Este vorba de "chirie stalpi", am fost operator de televiziune prin cablu. Dupa 8 ani am un loc de munca linistit, ieri m-am trezit cu contul de salar blocat de o firma de recuperator, cu executor judecatoresc... Intrebarea mea ar fi: Ca fost srl-ist cu datorii sa zicem, justitia are dreptul sa-mi blocheze contul de salariu? Care ar fi diferenta intre proprietate personala, adica contul meu de salariu si societate cu raspundere limitata?