avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate adirotsilvi

Activitate adirotsilvi

buna ziua, am incheiat un precontract de vanzare cumparare, am dat suma mare 10000euro, pt o casa; nu avem contor lumina inca; am prelungit o luna fara comentarii dar deja ar trebui sa prelungim a doua luna; e clar ca termenul ales de dezvoltator, nu de noi, a fost nerealist; ce as putea face, cere...ce drepturi am; mi-a schimbat viata..saci, cutii...tristete,,, nu stie sa comunice si noi chiar am fost oameni; ce sfat imi dati? ce sa fac la aceasta a doua prelungire...??? noi pierdem zilnic nervi, timp, bani.,,,,
doresc sa vand o garsoniera; ce pasi sa urmez??? cum voi primi banii ??? cand am cumparat am achitat la notar.. in timp ce s-a redactat actul de vanzare cumparare, vanzatorul a numarat banii... cum ma asigur ca nu voi avea probleme? si ce acte imi trebuie.. cred ca am cadastru, certificat energetic. multumesc mult,

buna ziua, of, mi-a fost suspendat permisul pt accident cu vatamare fara spitalizare, nimic grav, neacordare de prioritate; mi s-a spus initial ca il primesc dupa 3luni fara testare; acum mi se spune ca-l primesc dupa 4 luni fara testare sau dupa 3 luni cu testare; cum e legea, ce sa fac??? astept raspuns comcpetent, am intrebat cum se poate sa mi se spuna lucruri diferite.... asta e... no coment:((
Buna ziua,
indraznesc sa va cer o parere profesionista.
am avut un accident in 9mai, cu vatamare fara spitalizare; am lovit un papuc vechi care s-a facut armonica; nu am reusit sa ma inteleg pt ca soferul dorea sa se imbogateasca dintr-un necaj, patronul si proprietarul masinii a luat dovada de la Politie, rca-ul nostru dar acum ne suna ca i s-a dat dauna totala doar 30mil si ca nu i s-a platit remorcarea si stationarea masinii 900lei de catre asigurator; daca nu-i platim ne da in judecata; se poate ? are sanse? multumesc mult anticipat,

maine voi ajunge la Politie sa vad daca s-a depus vreo plangere de catre vatamat; mentionez ca vatamatul era angajat, dar au declarat ca nu era in timpul serviciului...in fine...
buna ziua, intrebarea mea este daca pot fi data in judecata in situatia urmatoare: pe stradute laturalnice, necunoscute mie, am vazut tarziu indicatorul de cedeaza si venea in viteza un auto uzat, ff uzat, spatiu mic de manevra, ne-am ciocnit; am chemat smurd, politie, am fost la spital cu victima care avea dureri in piept, analize si diagnostic mici contuzii; am canetul suspendat, suport rigorile legii; am dat politiei rca, si politia a dat soferului; si ma ameninta soferul ca ma da in judecata: patronul lui pt ca masina f veche are dauna totala si el pt ca el vrea bani ca cine stie isi pierde serviciul; eu am incercat sa-i dau ceva daca da declaratie la politie si la notar, dar nu stie ce vrea, doar ma sicaneaza si asa sunt suparata, afectata, masina noastra nu are casco si e avariata; multumesc anticipat de raspuns.. .deci ma poate da in judecata???