avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Activitate anielap

Activitate anielap

In polita scrie asa :
-riscuri asigurate de baza : dezastre naturale (cutremure de pamant, alunecari de teren, inundatii)
- riscuri suplimentare : incendiu, trasnet, exploze, cadere de corpuri, izbire de catre vehicule, fenomene astmosferice, greutatea stratului de zapada si gheata, avalansa, apa de conducta, furt. Prin prezenta asigurare se acopera suplimentar si clauza speciala Raspundere civila fatza de terti - conform Conditiilor de asigurare.

Am o singura pagina, ar trebui sa am mai multe ?
As specifica ca asigurarea este una facultativa nu obligatorie iar seria este PAJ (nu PAD ca cele obligatorii)
Buna ziua,
In luna mai mi s-a ars placa electronica a centralei datorita unei scurgeri de apa.
Am polita de asigurare de tip facultativa , polita cesionata in favoarea bancii (apartamentul este cumparat prin banca)

Va scriu ce scrie la
-riscuri asigurate de baza : dezastre naturale (cutremure de pamant, alunecari de teren, inundatii)
- riscuri suplimentare : incendiu, trasnet, exploze, cadere de corpuri, izbire de catre vehicule, fenomene astmosferice, greutatea stratului de zapada si gheata, avalansa, apa de conducta, furt. Prin prezenta asigurare se acopera suplimentar si clauza speciala Raspundere civila fatza de terti - conform Conditiilor de asigurare.

Va rog frumos sa ii spuneti daca ma incadrez pt.o despagubire in val. de 11 mil.
Am depus un dosar dar am primit acasa raspuns negativ si o anexa din Conditii particulare dar nimic cu privire la ”Raspundere civila fatza de terti”. Ce inseamna asta? Ma incadrez?
Suma asigurata este pt. 60.000 euro si am platit 50 euro.
Cand am fost la ei cu dosarul au spus ca ma incadrez, acum am primit hartia ca NU.
Mutumesc !

Cu respect - Aniela
Am fost pe 11 mai cu o matusa batrana sa-si rezilieze un contract Telekom (ea are telefon de pe vremea C.A.P-ului) pt. ca se muta la nepoti (are o casa darapanata iar ea neputincioasa de 73 ani), operata de inima . iar pe 15 mai o suna de la Bucuresti ca nu poate rezilia si are 2 VARAINTE :
1 - ori plateste 4 milioane (daca nu vrea o da in judecata)
2 - ori accepta oferta lor mai avantajoasa de 12 ron/an timp de 2 ani.
A tot incercat femeia sa ii explice ca ea se muta la nepoti, aia nesimtita ia sugera sa isi ia telefonul cu ea etc. Din frica de a nu plati 4 milioane a zis ca vrea abonamentul ala mic (desi ea nu o sa stea acolo).
Mentionez faptul ca batrana nu a vorbit cu ei de ani de zile (cred ca nicioadata), abonamentul a mers din inertie, a fost platit de un calugar de care ea a avut grija pana anul trecut cand acesta a decedat iar ea s-a intors la casa (unde venea de cateva ori pe an pt. ca statea la calugar)

Ma suna pe mine si-mi explica situatia iar eu m-am dus ieri intrigata la ei si imi pune sa sun la 0800800800. Am vb. cu un operator care mi-a spus ca d.na a fost deacord pe 15 mai cu un nou abonament.
Degeba ii spuneam capului sec ca i s-a oferit doar 2 VARIANTE si biata femeie batrana a accepat pe cea ieftina, ca ea NU ERA SUB CONTRACT .. mi-a zis ca i s-a trimis instintare prin posta (i-am spus ca nu a primit nimic sa semneze acasa pt. ca statea in acea casa), ca a vorbit cu ea in IANUARIE (ea nici nu a stat iarna acolo decat max. 4-5 zile, a dormit la rude pt. ca nu avea lemne)...
Ce este de facut, acum ea este inregistrata cu acord in data de 15 mai dar numai datorita faptului ca a fost speriata sa plateasca 4 mil.
Ce este de facut ? (batrana sta la 60 km. de Bacau, nu se poate deplasa prea usor pana aici pt. orice interventie, mai mult, fiind operata de inima, de cateva zile s-a suparat si ii este rau, ma tem sa nu pateasca ceva)
Cu respect si scuze ca m-am lungit asa mult.