avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate mihai mihai2008

Activitate mihai mihai2008

Buna seara! revin cu noi"informatii": Am vorbit din nou cu directorul sucursalei care mi.a trimis un mail care suna exact asa:buna ziua,
va rog cerere scrisa, si semnata
multumesc! in conditiile in care l-am rugat sa-mi dea numele agentului din Slatina care a intocmit asgurarea si copie de pe acea asigurare. mi-a mai spus telefonic ca acea asigurare nu poate fi anulata decat daca am copia de pe ea si ca nu pot demonstra ca n-am facut eu asigurarea. deci, eu ca proprietar am dreptul sa cer o copie de pe asig. pentru a anula-o ulterior? intre timp am dat de cel caruia i-am vandut masina si mi-a spus ca, dar nu cred ca este adevarat, ca el a vandut masina mai departe fara a trece ca a instrainat-o in talon si ca pot face cate plangeri vreau la politie ca rezolva el. iar acum situatia este ca acel individ, care 0 fi el plateste asigurarea pe numele meu iar eu am asigurarea pe numar serie sasiu. Ce va rog este sa-mi spuneti, ce trebuie sa-i cer agentului? sa-i trimit o notificare, cerere? va multumesc
Va multumesc, dar am facut deja acest lucru. Nu vor sa-mi dea datele agentului. Am vorbit chiar cu directorul sucursalei Slatina si mi-a spus ca, desi ilegala, polita nu poate fi anulata, decat cu polita in original. I-am cerut atunci o copie de pe polita atasandu-i toate actele.Raspuns, pauza.. iar ce mi-a raspuns dupa ce i-am trimis toate actele, atasez mai jos
Buna ziua,

In urma solicitarii cu privire la emiterea politei RCA, va comunicam alaturat urmatoarele:

In conformitate cu Art. 48. din Legea 136/1995, proprietarii vehiculelor supuse înmatriculării/înregistrării în România au obligaţia să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de vehicule în limitele teritoriale de acoperire şi să menţină valabilitatea contractului de asigurare prin plata primelor de asigurare.

De asemenea Art. 15. aliniat (1) din Norma 23/2014 a ASF precizeaza ca "se consideră că un vehicul este asigurat, dacă proprietarul acestuia are încheiat un contract de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule".



Conform Art. 16. aliniat (3) din Norma 23/2014 asigurătorii RCA au obligaţia să verifice corectitudinea informaţiilor privind datele de identificare şi tehnice ale vehiculului, datele proprietarului/utilizatorului acestuia. Astfel, polita de asigurare a fost emisa proprietarului din Certificatul de Inmatriculare.
Buna ziua! acum 2 luni si jumatate mi-am vandut masina cu toate actele in ordine. Certificat fiscal, contract v-c, inclusiv completat in talon ca masina a fost instrainata. Noul proprietar avea de schimbat doar numerele si de facut actele pe numele lui. Acum o saptamana, am verificat si aflat ca masina este tot pe numele meu, tot cu numarul meu din b circula ,noul proprietar fiind din ARGES. El merge cu asigurarea mea cu rovignieta mea. pe data de 15 decembrie asigurarea mea expira, iar la o simpla verificare, am vazut ca si-a facut asigurarea tot pe numele meu la o sucursala din Slatina. am sunat la firma respectiva, firma serioasa credeam, si am intrebat care sunt conditiile in care se face o asigurare, ce acte sunt necesare. am vb cu directorul de sucursala, care a recunoscut ca ce s-a intamplat este o ilegalitate, ca respectivul s-a dat drept eu, si a prelungit asigurarea. mentionez ca el are de castigat , prin faptul ca plateste o asigurare mica iar eu platesc pe 6 luni mai mult decat plateste el pe an. iar asigurarea nu se poate anula, ramane valabila. va rog sa ma ajutati, ce pot face? va multumesc
pentru ca nu a platit impozitul pe ultimul an, din cate am inteles. vroia sa-l plateasca atunci pt ca era normal sa-l vanda fara datorii. actul il are ramas de multi ani , de cand traia sotul ei si suprafata trecuta era 27. vineri cand au mers,i-au spus ca nu mai are decat 16 si nu e problema lor. au recunoscut ca e o diferenta dar repet, nu e treaba lor. din cate am inteles, nu e singura persoana care a patit asa ceva. si chiar nu stiu ce e de facut.
buna ziua!! problema mea este urmatoarea: soacra mea are un teren de 27 arii mostenire de la sotul ei. pe titlul de proprietate este trecuta exact aceasta suprafata. acum doua zile a gasit un cumparator si impreuna au mers la primarie sa verifice dc sunt impozite de plata, etc. Doar ca surpriza:dd-ra secretara le-a spus ca nu sunt decat 16 arii pe numele ei si ca nu este treaba lor sa verifice cui apartine pamantul care s-a evaporat. rugamintea mea este sa-mi spuneti ce trebuie sa facem, unde trebuie sa mergem sa verificam, sa reclamam ,sa facem ce se mai poate face. va multumesc anticipat.