avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate Eleus

Activitate Eleus

Buna ziua!

Am sa incerc sa povestesc cat mai in detaliat experienta pe care o am momentan la locul de munca si as dori un raspuns cat mai profesionist din partea dumneavoastra cu referire la legile codului muncii deoarece nu mi se pare corect acest tratament din partea angajatorului.

Lucrez pe ture noapte, respectiv 15-11.30-17.00-13.30, programul este anuntat angajatilor saptamanal printr-un mail din partea managerului. Fiind o companie care nu prea tine cont de sarbatorile legale am fost pus sa muncesc saptamana aceasta de Sfanta Maria dar nu m-am prezentat anuntandu-mi managerul ca nu pot veni din cauza unor probleme de sanatate. Vazand acest mesaj ma obligat sa-i dau datele concediului medical printr-un sms in aceeasi zi fiind constient ca nu aveam cum find o sarbatoare legala si nimeni nu lucra, ultimul mesaj primind-ul luni la ora 8 seara.

Programul meu pe saptamana aceasta in mod normal era de luni pana sambata de la 17-13.30 dar astazi managerul ma anuntat ca din cauza unor probleme de sanatate altui coleg ziua de duminica nu mai este acoperita si avand in vedere ca nu am venit luni ma va pune pe mine si duminica de la ora 16 pana la 01.00 oferindu-mi doar ziua de luni libera.

Acum as dori sa va intreb apeland la profesionalismul dumneavoastra daca decizia lui este corecta din punct de vedere legal, deoarece dupa parerea mea ar fi trebuit sa am doua zilele libere consecutiv ne mai luand in calcul ziua de luni cand nu am venit fiind oricum sarbatoare legala.

Va multumesc pentru timpul acordat si astept un raspuns din partea dumneavoastra.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Neseriozitate? Imi cer scuze dar va inselati, mi-am facut treaba pana in ultimul minut am lasat un loc de buna ziua si mai mult decat atat inainte sa plec am anuntat, nu prin mesaje, nu prin e-mail, nu prin scrisori ci fata in fata si binenteles motivul pentru care nu mai doresc sa stau in preaviz pentru a rezolva situatia pe cale amiabila. Ei nu m-au inteles si eu am plecat este foarte simplu si nu cred ca sunt nici primul si nici ultimul care a facut acest lucru. Tot ce pot intelege din afirmatia dumneavoastra este ca voi fi etichetat din start indiferent ca aptitudinile mele sunt corespunzatoare fisei postului fara ca sa mi se dea dreptul de a putea explica sau macar lamuri situatia angajatorului ceea ce mi se pare putin discriminatoriu dar nu ar fi nimic nou in Romania nu? Dar daca nu cunosteam procedura? mai pot fi numit neserios? Si daca pentru angajati este asa pentru angajatorii neseriosi cum ar trebui sa fie? Imi pare rau dar daca acesta este modul in care se face recrutare in Romania atunci nu mai imi ramane decat sa aleg: ori etichetat si somer in Romania ori sa plec intr-o alta tara.

Va multumesc

Cu stima


Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Buna ziua

Va multumesc frumos pentru raspunsul prompt. Nu se pune problema de savarsirea unei infractiuni din partea mea nici despre o abatere disciplinara grava prin incalcarea reglementarilor interne, inclusiv al Regulamentului intern doar am ales sa nu mai stau in preaviz anuntandu-i despre chestia asta si inclusiv motivul pentru care nu am mai stat. Vroiam doar sa stiu daca pe viitor imi voi cauta alt job acesta sa poata fi motivul principal pentru care voi fi in imposibilitatea de a nu ma angaja.

Va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra.

Cu stima
Buna ziua

Am plecat de la locul de munca fara a mai asta in preaviz. Le-am explicat situatia de ce nu mai pot sta dar nu au acceptat pe cale amiabila si astazi mi-am primit instintarea de ma prezenta la intalnirea organizata avand ca obiect cercetarea disciplinara prealabila. Presupun ca ei imi vor desface contractul pentru absente nemotivate la locul de munca dar as dori sa va intreb daca acest lucru ma va impedica de a obtine un alt job pe viitor din cauza desfacerii contractului pe motiv de abatere disciplinara?

Va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra

Cu stima