avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate adinamanuelacozma

Activitate adinamanuelacozma

Răspuns la discuția calcul concediu odihna
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI. O SA CLARIFICAM SITUATIA, POATE CU UN ACT ADITIONAL LA CONTRACT.
Buna ziua! Am incheiat contract individual de munca part-time (10/sapt. a cate 2ore/zi). Angajatorul a trecut in c.i.m. ca-mi revin 5 zile lucratoare/an de concediu de odihna iar in codul muncii am vazut ca scrie de 21 zile/an lucratoare infiferent de norma. cum este corect?
Răspuns la discuția Recalculare liste intretinere
va multumesc pentru ajutor!
Buna ziua! Daca am sesizat greseli in lista de intretinere aferenta lunii iunie 2015, aceasta se poate recalcula si afisa corect? Este legal asa ceva?
Sa inteleg ca, presedintele si comitetul executiv pot cere, in mod legal, recalcularea listelor de intretinere? Ei pot remedia aceasta situatie chiar daca cenzorul si-a dat acordul?
Precizez ca administratorul face ce vrea, nu tine cont de nimic, nici macar de lege. Iar cenzorul ii face jocul...
Buna ziua! Eu, ca proprietar pot cere in mod legal recalcularea listelor de intretinere aferente lunii iunie, unde administratorul a marit cheltuielile administrative fara a consulta comitetul executiv sau presedintele. A motivat aceasta crestere ca fiind necesara deoarece a trecut si contravaloarea in bani a concediului de odihna (neefectuat) aerent lunii iunie. Precizez ca, administratorul lucreaza cu c.i.m.
Buna dimineata! D-nul administrator inca lucreaza in asociatie, dar nu tine cont de absolut nimic: nici de lege, nici de comitetul asociatiei. Face doar ce vrea si cum vrea el!!! Cand a fost intrebat de felul in care si-a calculat salar+concediu odihna, a amenintat ca loveste presedintele asociatiei (de fata cu membrii comitetului) pentru a nu mai deschide acest subiect.
Cum poate fi schimbat un administrator care are c.i.m. dar sa fie legal? Doar hotararea comitetului executiv este suficienta? Noua, proprietarilor ne vorbeste foarte urat, este arogant, impulsiv.A ajuns sa bruscheze un proprietar pensionar deoarece o usa era inchisa si el "daduse directive" sa ramana deschisa. Ce putem face deoarece, noi proprietarii asociatiei, nu-l mai dorim!
Răspuns la discuția Exista REGES?
Va multumim mult pentru toate raspunsurile, ne-au fost de ajutor!
Buna ziua! Am si eu o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta: un angajat =administrator asociatie proprietari= cu c.i.m. pe timp partial (2h/zi, 5zile/saptamana) a precut in statul de plata pe luna iunie 2015 atat salarul integral pt aceasta luna cat si contravaloarea concediului de odihna. Precizez ca, administratorul nu are solicitare scrisa de concediu odihna, in luna iunie a prestat activitate la asociatie pe tot parcursul lunii iar pana in data de 17.06.2015 asociatia de priprietari nu a avut comitet executiv.
In aceasta situatie, este legal ca proprietarii sa-i plateasca administratorului atat salariul integral aferent lunii iunie2015 cat si contravaloarea concediu odihna pe anul curent?
Răspuns la discuția Exista REGES?
Buna ziua! In urma controlului cenzoral dar si a expertului contabil, au reiesit nereguli facute de administrator. Proprietarii asociatiei si comitetul executiv doresc sa renunte, in cel mai scurt timp, la serviciile administratorului actual care are c.i.m.
Asociatia de proprietari nu doreste sa-si asume nici un risc financiar. Administratorul doreste sa faca imprumut bancar.