avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Activitate vasileionel

Activitate vasileionel

Buna ziua, in anul 2004 am achizitionat legal o pusca cu aer comprimat din magazinul A.J.V.P.S , ulterior legea detinerii armelor a fost schimbata si ar fi trebuit sa ma prezint la politie pentru a fi luata in evidenta, nu am facut acest lucru pentru ca nu am stiut , nu mi s-a adus la cunostinta. Acum m-am trezit cu politia la usa confiscandu-mi arma si informandu-ma ca mi se va face dosar penal. Din discutiile purtate cu domnii politisti, am inteles ca mi se va face dosar penal dar aceasta fapta nu va aparea in cazier. Este adevarat acest lucru ? Sunt pasabil de vreo amenda penala / contraventionala ? Voi ramane cu aceasta pata in cazier toata viata ? Mentionez faptul ca nu doresc sa-mi pastrez pusca si nici nu am fost certat cu legea (am folosit-o in scop sportiv).
Multumesc !
buna seara, de curand am un al 2-lea loc de munca part time (2h/zi), primul job este cu program normal ( 8h/zi , 40 h/saptamana, program variat). Intrebarea mea este urmatoarea : exista posibilitatea ca primul angajator sa afle (/sa fie informat) ca am un al 2-lea job ? personal nu doresc sa se afle acest lucru . in ce situatii poate afla primul angajator ca sunt angajat si la alta societate ? mentionez ca cei 2 angajatori sunt din judete diferite.
Multumesc anticipat !