avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate 1ita

Activitate 1ita

Răspuns la discuția Conditii de pensionare anticipata
Si varsta minima la barbati ?
La cati ani de vechime in campul muncii se poate pensiona anticipat?
Răspuns la discuția Conflict de interese
Serviciul sa prestat, iar suma a fost de 7000 lei in total si nu sa facut licitatie.
Mentionez ca eu prestez aceste servici pentru institutie fara bani de peste 20 de ani. (filmari video)
Am sute de ore filmate pentru UAT, FARA RENUMERATIE,, iar in 2013,2014 mi sa impus de conducere sa inchei aceste contracte cu institutia pentru a filma doua evenimente importante pentru a justifica desfasurarea evenimentelor (spectacole ).
Mai mult decat atat, in momentul in care le am spus ca poate fi o problema, acestia mi au spus ca in cel mai rau caz dau banii inapoi.
Daca un functionar public lucreaza intr o Primarie si primeste o condamnare cu suspendare pentru conflict de interese mai ramane angajat la locul de munca ?
Răspuns la discuția Conflict de interese
Eu ca prestator cu institutia in care lucrez.
Nu trebuia ca juristul care a semnat sa ma avertizeze ca nu am voie, vazand ca prestatorul in contract e chiar numele meu ?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Răspuns la discuția Conflict de interese
ca sunt functionar public si ca nu trebuia sa am relatii comerciale cu institutia in care lucrez si ca este conflict de interese
Răspuns la discuția Conflict de interese
Sunt doua contracte de 3000 lei, respectiv 4000 lei pe care le a cerut politia inclusiv fisa mea de post, acestia spunand ca vor face un dosar si voi fi cecetat pectru conflict de inerese.
Care redeti ca va fi solutia finala?
Cred ca se ia in calcul si valoarea contactelor pe langa fapta produsa.
Răspuns la discuția Conflict de interese
Si ce parere aveti cum va fi interpretata de anchetatori?
Sunt functionar public si in 2013, 2014, la solicitarea conducerii institutiei am incheiat 2 contracte de prestari servicii in suma totala de 7000 lei.
Culmea este ca eu nu am stiut asta si nici juristul, economistul, si directorul care sunt colegii mei si au semnat contractul nu mi au spus macar colegial.
Care ar fi dupa parerea dumneavoastra sanciunea primita?
O persoana lucreaza intr o institutie publica iar in particular are un PFA pe numele lui.
Seful ierarhic din institutie ia cerut sa incheie un contract de prestari servicii pentru o lucrare pe o suma modica.
Acest contract a fost semnat de conducatorul institutiei,juristul si economistul respectiv de prestataor.
Poate prestatorul fi acuzat de conflict de interese tinand cont ca autoritatea contractanta stia cu cine semneaza contractul respectiv prestatorul era salariatul lor.
Nu trebuia sa l atentioneze?
Mai mult decat atat