Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare anticipata

La cati ani de vechime in campul muncii se poate pensiona anticipat?
Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati.
Si varsta minima la barbati ?
60 de ani.
Pentru ca o opersoană să beneficieze de pensie anticipată parțială trebuie să realizeze stagiul complet de cotizare, nu stagiul minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare depinde de sexul persoanei și de data nașterii.