avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate doina-doina

Activitate doina-doina

Buna ziua tuturor,
Locuiesc de ani buni ( 35 ) in Canada. Aici, cetatenii beneficiaza de un card de sanatate de mai bine de 15 ani si stiu ca de curand a fost introdus unul si in Romania. In Canada, cardul de sanatate este emis cu fotografia titulatului si se re-innoieste la fiecare 5 ani. Din acest motif, el nu poate fi folosit decat de titular. Cardul stocheaza toate informatiile tale medicale, astfel ca un doctor nu poate sa te diagnosticheze cu o boala si altu cu alta si sa primeste medicamente care luate impreuma s-ar putea pune viata in pericol ( doar unul din aspect, pentru care sunt de accord cu acest card de sanatate) Stiu de la mama si sora mea, ca acest card de sanatate in Romania vine cu un PIN...Si acum intrebarea mea: Daca se vrea cat mai putina frauda, de ce medical stie acest PIN personal??? mamei mele I s-a cerut ca PIN-ul sa fie anul ei de nastere si niciodata nu a fost indrumata sa si-l introduca in secret, ci medical il introducea chiar ea. Imi puteti spune din punc de vedere legal care ar trebui sa fie procedura si ce pot face si unde sa ma adresez in aceasta problema??? Nu este PIN-ul un numar secret, cunoscut doar de utilizator??
Buna tuturor. As dori sa achizitionez un apartament dar eu nu locuiesc in Romania. Sunt plecata din 1980 ( deci nu am CNP) si abia am putut sa-mi obtin o copie dupa certificatul de nastere. Desi am un pasaport expirat de pe vremea comunista, este o problema...Pasaportul a fost eliberat pe numele meu de domnisoara si actele actuale eliberate de tara ( non-UE) de domiciliu. Pe pasaportul romanesc exista o stampila ( de atunci) cum ca titulara , in urma casatoriei si-a schimbat numele si scrie numele meu actual. Intrebarea: este in deajuns sa pot sa obtin un document ca sunt cetatean roman ( nascuta in Romania se vede si pe actualul pasaport cu care calatoresc) ca esa pot achizitiona un apartament?? Din cate am inteles , terenul alocat nu poate fi vandut decat unui cetatean roman. Multumesc anticipat pentru informatii