avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate hp777

Activitate hp777

Buna ziua.
Am o casa si un teren pe numele meu si a fostului sot, care are handicap de grad 1, este in scaun cu rotile. Cum se stabilește impozitul pe bunuri in acest caz si in cat timp se prescrie?
Mentionez ca din anul 2012 nu mai locuiesc la acea adresa si nu am primit nimic oficial de la Primărie, ca si înștiințare!
Ce se întâmplă dacă timp de 6 ani nu am plătit nici o sumă ca si impozit pe bunuri?
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Am 1 copil de 16 ani iar fostul soț este cu handicap de grad 1.
Pot in instanta sa cer pensie alimentară și daca da cat ar fi cuantumul din indemnizația lui de handicap si/sau eventuale venituri?
Mentionez ca sunt divorțata de 10 ani, nu am acționat în instanță, dar doresc să o fac!
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Am o casa si un teren pe numele meu si a fostului sot, care are handicap de grad 1, este in scaun cu rotile. Cum se stabilește impozitul pe bunuri in acest caz si in cat timp se prescrie?
Mentionez ca din anul 2012 nu mai locuiesc la acea adresa si nu am primit nimic oficial de la Primărie, ca si înștiințare!
Ce se întâmplă dacă timp de 6 ani nu am plătit nici o sumă ca si impozit pe bunuri?
Multumesc anticipat!
Buna.
Doresc sa stiu care sunt criteriile in baza caruia un drum comunal este considerat modernizat si care partial modernizat.
Intrebarea vine ca urmare a faptului că beneficiem de un spor la salariu daca drumul este nemodernizat!
Primăria poate comunica exact ce inseamna partial modernizat?
Care este baza legală care stabilește aceste definiții?
Multumesc anticipat!
Discuție Viza flotant
Buna.
Se poate pune viza de flotant daca locuiesc pe termen nelimitat într-un cămin care aparține angajatorului?
Ce acte trebuie sau ce aprobări îmi trebuie in acest caz?
Multumesc anticipat!
Bună.
Se poate sa fac scoala de șoferi in localitatea unde am viza de flotant?
Multumesc anticipat!
Buna ziua. MASTERUL se încadrează la continuarea studiilor sau numai LICENTA?
Un domn avocat tot aici , mi-a răspuns că MEȘTERUL nu Este!
Copilul s-a angajat cu carte de munca..ce sfat i-mi sa-ti?
Multumesc anticipat!

Ana Maria Coman a scris:

Daca in hotararea de divort/intelegerea incheiata cu privire la plata pensiei se mentioneaza ca veti achita pana la majorat, atunci, dupa acea data nu mai achitati. Daca se precizeaza ca veti achita pensia pana la finalizarea studiilor, atunci veti achita pana la momentul in care copilul va termina studiile.

Buna ziua.
Copilul a intrat la MASTER si va fi angajat din 15,09,
Este masterul considerat ca si studii universitare sau nu?
Studii universitare consider ca sunt cele de la LICENTA!
Tinand cont ca va realiza si venituri din salarii, care este opinia dumneavoastra?
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Doresc sa stiu, în ce cuantum se stabilește pensia alimentară pentru un copil care are 22 ani, continuă studiile - la un Master si este angajat cu carte de munca!
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Sunt in situatia de a avea deja 3 cu unii religioase, si doresc sa o fac pe a 4-a!
Conform regulilor stabilite de biserica, este posibila? Si daca nu, care ar fi calea legală de fi totuși cununati religios?
Multumesc anticipat!