Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sistare plata pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sistare plata pensie alimentară

În fața de 31.07.2018 copilul termina facultatea.
Pot si sista plata pensiei alimentare unilateral sau trebuie sa ma adresez Judecătoriei? Si daca da, cum se numeste Acțiunea / Actul depus la Judecătoriei?
Dacă in octombrie copilul se înscrie la master, cred ca va depune el o acțiune, NU??
Multumesc anticipat!
Daca in hotararea de divort/intelegerea incheiata cu privire la plata pensiei se mentioneaza ca veti achita pana la majorat, atunci, dupa acea data nu mai achitati. Daca se precizeaza ca veti achita pensia pana la finalizarea studiilor, atunci veti achita pana la momentul in care copilul va termina studiile.
Cum copilul a depasit 18 ani, banuiesc ca obligatia dvs rezulta dintr o hotarare care dispune instituirea acestei obligatii pana la finalizarea studiilor, dar nu mai mult de 26 ani.

Prin urmare, daca nu a implinit varsta de 26 ani trebuie sa continuati sa va sprijiniti copilul, daca nu are posibilitatea de a se intretine si nu realizeaza venituri.
Buna ziua.
Copilul a intrat la MASTER si va fi angajat din 15,09,
Este masterul considerat ca si studii universitare sau nu?
Studii universitare consider ca sunt cele de la LICENTA!
Tinand cont ca va realiza si venituri din salarii, care este opinia dumneavoastra?
Multumesc anticipat!
Buna ziua. MASTERUL se încadrează la continuarea studiilor sau numai LICENTA?
Un domn avocat tot aici , mi-a răspuns că MEȘTERUL nu Este!
Copilul s-a angajat cu carte de munca..ce sfat i-mi sa-ti?
Multumesc anticipat!

Ana Maria Coman a scris:

Daca in hotararea de divort/intelegerea incheiata cu privire la plata pensiei se mentioneaza ca veti achita pana la majorat, atunci, dupa acea data nu mai achitati. Daca se precizeaza ca veti achita pensia pana la finalizarea studiilor, atunci veti achita pana la momentul in care copilul va termina studiile.

Si masterul tot studii sunt considerate. Obligatia de intretinere subzista daca veniturile realizate sunt insuficiente pt a se intretine.