avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Activitate claudiubaluta

Activitate claudiubaluta

Buna ziua,
Am o fetita de 13 ani incadrata la handicap accentuat.Am depus in data de 29.01.16 la Directia taxe si impozite documentele necesare scutirii la plata impozitului pe cladire si masina conform noilor reglemntari ale legii 227/2015, art.456 si 469.Totodata am depus si actele ce dovedesc faptul ca la aceeasi adresa avem sediul social al unei firme.Persoanele de la ghiseu mi-au comunicat verbal ca din cauza existenteii firmei la aceasta adresa nu putem beneficia de scutirea platii impozitului( raspunsul scris urmeaza sa-l primim pe 29.02.16).As dori sa va intreb care este cadrul legal care specifica ca nu esti scutit de impozit in coditiile in care ai firma chiar daca copilul are handicap.
Multumesc
Răspuns la discuția Cartea de salvare auto
Buna dimineata!

Va multumesc amandurora pentru ajutorul acordat.
Site-ul dvs. este edificator.

Cu stima,
Claudiu Baluta
Răspuns la discuția Cartea de salvare auto
Buna seara!

Va multumesc pentru raspuns, insa pe mine ma interesa numarul OMT sau Norma Europeana care te obliga sa deti acest formular A4 la bordul autovehiculului. Am inteles ca este o actiune a Politiei Romane care "amendeaza" pentru nedetinerea la bordul autovehiculului a acestei carti. Sau cel putin asta incearca, inteleg ca lege care sa defineasca contraventia respectiva nu exista.

Cat despre obligativitatea postarii acestora pe site-urile producatorilor, eu nu prea le-am gasit publicate. In plus, pentru auto cu instalatii GPL montate in service-uri autorizate si omologate RAR, de unde as putea lua aceasta Carte de salvare? Ar trebui sa o puna la dispozitia clientului furnizorul instalatiei GPL?

Parerea mea personala este ca sunt probabil 1.000-1.500 de angajati SMURD. Nu cred ca se face gaura in buget achizitia unor tablete care printr-un simplu click sa acceseze acest link unde eu am gasit mai toate Cartile de Salvare auto: [ link extern ] .

Va multumesc inca odata pentru lamuriri!

Cu stima,
Claudiu Baluta
Buna ziua!

Va rog sa imi precizati daca exista reglementata in legislatia romaneasca obligativitatea detinerii la bordul autovehiculului a "Cartii de salvare".
Am gasit variante ale acestor fise, in functie de modelul vehiculului, pe site-ul ACR [ link extern ] /
insa nu se face referire la nici o lege/ordonanta/ordin de ministru/etc nici macar la legislatia europeana din care am inteles ca s-a extras acest paragraf.

Cu stima,
Claudiu Baluta