avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate myky020

Activitate myky020

Legat de punctul 3, imi puteti spune ceva?
Multumesc frumos.

ynocentta a scris:

1- Asiguratorul poate fi apreciat responsabil in situatia in care a fost informat oficial de schimbarea proprietarului,or in speta ,confirmati dupa tranzactionare drept de proprietate vehicul,la interval de 3 zile era in vigoare asigurarea pe numele dv
2-Asiguratorul a incheiat dosarul de dauna in baza asigurarii prezentate de conducatorul auto


Buna ziua.
In anul 2022 pe data de 22 februarie am vandut o masina. Pe data de 22 am facut contractul de instrainare si am radiat masina de la Taxe si Impozite. Pe data de 25.02.2022, adica la 3 zile dupa vanzare, noul proprietar s-a facut vinovat de un accident. Polita RCA era pe numele meu, ea mai fiind valabila pana pe data de 6 martie.
Problema este ca anul acesta cand am vrut sa reinnoiesc polita RCA, am observat ca aceasta este mai scumpa ca urmare a diminuarii bonusului de la B6 la B4.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Compania de asigurari nu ar fi trebui sa initieze regresul, intoarcerea asiguratorului impotriva vinovatului, impotriva noului detinator ce a cauzat accidentul, din moment ce eu nu mai eram proprietarul masinii (printre altele, la un dosar de dauna se ataseaza o copie dupa talonul masinii, pe care era completata rubrica "Instrainat catre" cu numele noului proprietar, data si semnatura)?
2. Dosarul de dauna intocmit pe numele meu este legal, din moment ce eu nu mai eram proprietar ?
3. Conform Art. 17 alin. (2) din Norma ASF 20/2017, compania de asigurari are obligatia informarii asiguratului cu privire a inregistrarea unei avizari de dauna. Eu nu am fost informat in nici un fel. Am aflat de abia acum cateva zile, cu ocazia ofertei pentru polita RCA. Este acest lucru un temei legal ca sa pot cere macar reinstituirea clasei Bonus?
Multumesc frumos.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua. Problema sta in felul urmator: socrul meu mosteneste niste bunuri, impreuna cu alte rude. El este bolnav de cancer, cu metastaze la creier si din aceasta cauza nu mai este lucid tot timpul. In mod normal ar fi trebuit facuta o procura, dar din cauza problemelor de luciditate, am inteles ca ar trebui un aviz de la o comisie de psihiatri. Aici incepe "circul"... Aceasta comisie cica s-ar deplasa pentru aviz, doar in urma unui ordin judecatoresc.
Asa este? Si daca da, care sunt pasii care trebuiesc urmati?
Multumesc frumos.
Buna ziua,

Ma intereseaza sa stiu daca pot recupera taxa auto pt o masina cumparata cu taxa platita deja (deci taxa a fost achitata de vanzator, nu de mine).

Multumesc frumos.
Pai din cate am inteles, nu pot fi executate decat bunurile mostenite, nu si bunurile care nu au nici o legatura cu mostenirea. Nu este asa?
Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri :)
Multumesc frumos pentru raspuns. Credeti ca este necesar sa fac ceva sau in momentul de fata nu trebuie intreprins nici un demers?
Buna ziua,

Situatia mea este urmatoarea: tatal meu avea poprire pe salariu pentru un credit de nevoi personale, administrat de firma de recuperari Kruk. Luna trecuta el a murit, iar eu am trimis celor de la Kruk o scanare dupa certificatul de deces si le-am comunicat ca nu exista bunuri mobile sau imobile ramase de la defunct. Acestia mi-au zis ca trebuie sa le trimit un certificat de mostenitor din care sa reiasa faptul ca nu a existat masa succesorala.
Intrebarile mele sunt:
1. Din moment ce nu exista bunuri ramase de la tatal meu, este necesar sa se faca dezbatere succesorala?
2. Firma de recuperari poate executa silit bunurile mele sau doar bunurile mostenite (daca exista)?
3. Pentru a solutiona aceasta problema, avand in vedere situatia descrisa mai sus, din punct de vedere legal, este necesar sa fac vre-un demers anume?
Multumesc frumos pentru ajutor.