avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate mariustz

Activitate mariustz

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Buna seara,

Acum vreo 4 ani am luat pentru masina un stingator cu pulbere, iar azi cand am verificat daca mai e valabil am observat pe el doar data fabricatiei, in 2020.

De 60 minute caut o lege care sa mentioneze un termen de valabilitate pentru acestea, dar nu am gasit. Exista vreun cadru legal in acest sens? Pe ce sanctioneaza politistul cand opreste in trafic si descopera ca nu e valabil, sau ca are doar data fabricatiei fara data de expirare?
Buna seara,

Am incheiat un contract cu un operator prin care beneficiez de internet & tv. Cei de acolo spus ca livreaza echipamentele in 2 saptamani, termen care nu s-a respectat, au trecut 3 luni.

Azi cand am zis ca reziliez au spus ca sunt in perioada contractuala si ca ei or sa dea echipamentele cand au stoc, ca asa scrie in termeni, lucru care se contrazice cu ce mi s-a spus cand am incheiat contractul, unde operatoarea a zis ca in 2 saptamani maxim se livreaza.

Eu detin o retea de media, e legal sa public conversatia inregistrata la telefon prin care se aude cum se promit lucruri, iar apoi ele nu se duc la bun sfarsit, si se cer taxe ca sa inchei un contract pe care ei nu l-au respectat? Vreau sa scriu un articol referitor la ce am patit cu ei, dar sa vin si cu dovezi.

Multumesc!
Buna ziua,

Cum as putea inregistra un contract de inchiriere intre 2 proprietari si o persoana juridica daca un proprietar nu e in tara? La ANAF mi s-a spus sa fac contract doar cu 1 proprietar, dar nu mi se pare ok metoda asta.
Buna ziua,

Un SRL inchiriaza sediul social (anterior cu comodat), cu suma de 3200 lei pe luna. Tinand cont ca la sediu nu se desfasoara activitate, exista vreo posibilitate ca ANAF sa aplice in orice fel vreo sanctiune pentru ca e oarecum mare chiria?

Totodata, daca la sediu sunt 2 proprietari, si suma se imparte la 2, fiind venit separat pe fiecare proprietar, cat timp nu depaseste 6 salarii de fiecare, eu inteleg ca nu datoreaza CASS, nu?

Multumesc!
Am inteles.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

O firma care are codurile CAEN care sunt prevazute in noua lege ca platitoare de 3% impozit, dar nu le desfasoara, trebuie sa achite 3% impozit pe venit?

Spre exemplu, avem codul 6209 in actul constitutiv si la reg. com, insa nu desfasuram activitate, veniturile fiind 100% din marketing, CAEN 7311.

Multumesc!
Din ce am vazut nu era suport fix, il tinea in mana agentul in masina.
O sa-l contest sa vad ce probe vin, le postez ulterior aici in caz ca ajuta pe cineva.
Multumesc pentru raspuns.
Scrie DN2 intr-adevar in descriere si pare ca s-au modificat PV-urile ca si nu am fost atent, n-am mai luat amenda de cand erau vechile tipizate. Scrie la inceput in rubrica separata: In ziua x luna x anul x ora x locul AFUMATI a savarsit urmatoarele...

Intrebam pentru ca, ma bate gandul sa o contest fiindca m-au luat pe B2 avand masina pe B1 care a franat brusc, iar la 2secunde a iesit agentul din masina si m-a oprit pe mine. Mi se pare ciudat pentru ca:
1. Atunci cand am avut peste 50 eram in departare si in raza lor era masina din B1, ei fiind pe marginea drumului in dreapta, nu stiu cum puteau sa ma vada.
2. A sarit din masina fix cand a franat cel din B2 brusc si am ajuns eu in drept cu el.
3. Asta s-a intamplat la distanta de 200m.
Nu stiu exact ce raza de actiune au noaptea radarele Trucam, fiind laser stiu ca te ia din departare de si de la 1km, dar nu stiu cat de bine au vazut si numarul pentru ca sigur camera nu vede asa mult. Asta daca era viteza mea aia..
Buna seara,

As avea nevoie si eu de o informatie.
Descrierea faptei intr-un proces verbal nu trebuie sa contina si localitatea unde s-a savarsit fapta?

Intr-adevar, procesul verbal contine locul unde a fost incheiat, insa la descrierea faptei e trecut "A condus auto marca x cu nr x dinspre Bucuresti catre Urziceni cu viteza de 80km/h in localitate (50km/h) depasind cu 30km viteza legala, filmata cu aparatul TC etc." insa nu mentioneaza ce localitate.