avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate Mayrra

Activitate Mayrra

Buna seara,
Daca am trait in concubinaj si avem un copil impreuna pe numele concubinului si eu sunt angajata la firma lui cum pot sa imi recuperez banii de la el de pe concediu prenatal, cum pot face dovada ca nu mi i-a dat?
Răspuns la discuția Indemnizatie copil
Va multumesc!

Cate zile imi pot lua inainte de nastere daca 42 sunt obligatorii dupa nastere?Pot sa imi iau inainte 84?sau cum se calculeaza?
Eu luna ianuarie nu o am muncita avand in vedere ca m-am angajat in luna februrie si nasc in decembrie nu am cele 12 luni, exista posibilitatea de a plati luna ianurie undeva?

Cum imi calculez zilele pre si post natal de concediu?Sunt obligata sa imi iau 63 inainte si 63 dupa sau as putea dupa nastere cele 42 care sunt obligatoriu si restul de zile inainte de nastere?

Lunile de concediu medical se considera luni lucrate?
Buna ziua,
Am revenit cu doua probleme care ma framanta in ultima vreme :
1. E posibil ca banii pe concediul medical pre si post natal sa ii incasez intr-un cont personal fara sa mai treaca pe la angajator deoarece acesta trece printr-o situatie dificila in ultima perioada si ma tem ca va da faliment ?
2. Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului stiu ca una din conditii este aceea ca solicitantul trebuie sa aiba venituri in ultimele 12 luni inainte de nastere . Eu am inceput sa lucrez pe actualul contract de munca la jumatatea lunii februarie si ar trebui sa nasc pe la jumatatea lunii decembrie . In situatia in care in luna ianuarie nu am venituri , exista vreo posibilitatea sa achit darile catre stat pentru a completa cele 12 luni legale in care ar trebui sa realizez venituri ?

Multumesc !
As dori sa stiu daca banii care trebuie sa ii iau pentru indemnizatie crestere copil intra in cont la mine sau trec pe la firma angajatorului unde am lucrat?
Buna ziua!M-ar interesa sa stiu daca in cele 12 luni am avut 11 zile de concediu de odihna ar cauza la indemnizatia copilului?