Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie copil

Buna ziua!M-ar interesa sa stiu daca in cele 12 luni am avut 11 zile de concediu de odihna ar cauza la indemnizatia copilului?
Zilele de CO nu afecteaza dreptul dvs de a beneficia de indemnizatia pentru CCC.

In perioada CO ati primit indemnizația pentru CO care este un venit salarial si care se ia in calcul la stabilirea indemnizației pentru CCC.
Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) sunt eligibile si perioadele in care ati fost in concedii medicale sau concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).