avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Activitate marinelasss

Activitate marinelasss

Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie: Am un teren la care nu s-a facut iesirea din indiviziune. Iesirea din indiviziune e pe cale sa se faca prin partaj judiciar, care e pe cale sa se termine(dupa 2 ani).
Treaba e ca in toamna anului trecut unul din frati "a fost mai iute" si s-a dus sa arendeze tot terenul, fara sa anunte fatii (cum ar fi fost legal) ,fara sa se termine procesul -deci fara iesire din indiviziune.
Jumatate din terenul dat in arenda imi apartine.Am facut plangere penala dar rezultatul a fost ca daca nu "mi-a dat in cap" nu are ce sa-i faca.
Intrebarea mea este Dupa ce se va face iesirea din indiviziune cum sa procedez sa pot sa si folosesc acel teren.
Astept un raspuns si va multumesc!

multumesc!
buna ziua,
In anul 1997, am cumparat apartamentul in care locuim impreuna cu socrii mei.
Actele au fost facute pe numele socrului meu si ale sotului meu.
Problema mea este ca socrul a fost trecut casatorit iar sotul meu necasatorit.
Eu nu am fost de fata (fiind insarcinata).Acest lucru l-am observant mult mai tarziu.
Motivatia lor, socrii mei si sotul a fost ca buletinul de identitate al sotului nu fusese schimbat. Mentionez faptul ca suntem casatoriti din 1994 (cu certificat).
Intrebarea mea este : ce sa fac sa fie si sotul trecut casatorit, pentru a evita eventuale neplaceri.
astept un raspuns si multumesc.
Buna ziua,
Cum se impart bunurile parintilor legal si care sunt cotele, intre un parinte si doi frati dupa decesul unuia din parinti?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Procesul verbal nu mi-a fost trimis. Problema este ca nu mi-a fost inmanat de politist si nici prin posta. Ar fi fost cu confirmare de pimire si as fi semnat, asa cum am semnat pentru Se poate dovedi.
Problema e ca nu s-a lucrat correct si vreau sa evit pe viitor.mi-a venit executare silita in baza unui nr de P.V. DAR FRA SA AM ACEST PROCES SI NU AM NICI O DOVADA CA AM VREO VINA
asa poate sa-mi vina amenzi dupa bunul plac al politistilor.
Nu ar trebui sa intru in posesiaP.V. si a dovezilor?


buna ziua,
am primimit de la circa financiara instiintare ca am de platit amenda conform unui proces verbal din luna ianuarie.
Nu am luat la cunostinta si nu am semnat nici un process verbal si nici cei de la circa financiara nu mi l-au trimis.
As vrea sa stiu cum sa intru in posesia procesului verbal si sa am si data primirii si care e legislatia documente, pentru a contesta.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra