Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, cote
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, cote

Buna ziua,
Cum se impart bunurile parintilor legal si care sunt cotele, intre un parinte si doi frati dupa decesul unuia din parinti?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Art. 972

Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
Cotele sunt urmatoarele;Art.975(3)"In concurs cu sotul supravietuitor,descendentii defunctului,indiferent de numarul lor,culeg impreuna trei sferturi din mostenire."Asta insemana ca,sotul supravietuitor va avea un sfert din mostenirea ramasa de pe urma sotului decedat.
~ Conținut șters la cerere ~
Codul Civil foloseste fractiile si nu procentele, chiar daca matematic sunt identice.