avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, cote
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, cote

Buna ziua,
Cum se impart bunurile parintilor legal si care sunt cotele, intre un parinte si doi frati dupa decesul unuia din parinti?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 18:10, 28 Septembrie 2015
Art. 972

Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
Cotele sunt urmatoarele;Art.975(3)"In concurs cu sotul supravietuitor,descendentii defunctului,indiferent de numarul lor,culeg impreuna trei sferturi din mostenire."Asta insemana ca,sotul supravietuitor va avea un sfert din mostenirea ramasa de pe urma sotului decedat.
~ Conținut șters la cerere ~
Codul Civil foloseste fractiile si nu procentele, chiar daca matematic sunt identice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Ksapul Ksapul Am un prieten caruia i-a decedat tatal. Dupa decesul tatalui sau nu a facut succesiune (mama sa traieste si mai are un frate). Ar vrea sa stie ce parte ii ... (vezi toată discuția)
..neintelegere familiala... alex83 alex83 buna ziua...la ce se refera asta:În concurs cu soţul supravieţuitor, descendenţii defunctului, indiferent de numărul lor, culeg împreună trei sferturi ... (vezi toată discuția)
Dreptul la mostenire mary222 mary222 Buna ziua .As avea si eu o intrebare:tatal meu a decedat si casa si pamantul sunt pe numele lui.in urma lui a ramas mama,eu, fratele meu si un frate vitreg,As ... (vezi toată discuția)