avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare gresit

buna ziua,
In anul 1997, am cumparat apartamentul in care locuim impreuna cu socrii mei.
Actele au fost facute pe numele socrului meu si ale sotului meu.
Problema mea este ca socrul a fost trecut casatorit iar sotul meu necasatorit.
Eu nu am fost de fata (fiind insarcinata).Acest lucru l-am observant mult mai tarziu.
Motivatia lor, socrii mei si sotul a fost ca buletinul de identitate al sotului nu fusese schimbat. Mentionez faptul ca suntem casatoriti din 1994 (cu certificat).
Intrebarea mea este : ce sa fac sa fie si sotul trecut casatorit, pentru a evita eventuale neplaceri.
astept un raspuns si multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:41, 21 Octombrie 2015
Buna ziua, trebuie sa mergeti impreuna cu sotul si socrul dumneavoastra la biroul notarial unde s-a incheiat contractul de vanzare cumparare si solicitati sa va intocmeasca o incheiere de rectificare.
multumesc!
Despre ce neplaceri vorbim?
decedeaza tata socru, imobilul, in acte si in cartea funciara apare ca fiind stapanit in cota indiviza de tata socru si de sot (necasatorit), se face succesiunea, sotul (daca e singurul mostenitor) dobandeste 100% dreptul de proprietaste asupra imobilului, sotul calca pe bec, sotia intenteaza divort si ramane pe drumuri, a) imobilul e achizitionat 50% de sotul ca fiind necasatorit, iar 50% e ca mostenire. b) bunurile achizitionate de unul din sot prin contributie proprie nu sunt supuse partajului; c) bunurile dobandite prin mostenire de unul din soti nu sunt supuse partajului;
Ne mai intrebam de neplaceri???
AVLIL a scris:

Despre ce neplaceri vorbim?


imobilul e achizitionat 50% de sotul ca fiind necasatorit

si instanta la partaj va constata ca erau casatoriti si cota e comuna, nici nu e nicio neplacere.
Sotul poate vinde fara ea in momentul asta, insa si vanzarea poate fi anulata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre partaj zamfir costel zamfir costel :(buna ziua,ma numesc Adriana,am 51 ani,am 31 ani de casatorie,am locuit de la inceput cu sotul la socrii.In caz de divort ce drepturi am eu,socru a ... (vezi toată discuția)
Mostenire adriano23 adriano23 bunà ziua .sintem 2 surori.tatàl nostru este unicul proprietar al casei noastre. vroiam sà stiu dacà tatàl meu poate sù-i ... (vezi toată discuția)
Vânzare imobil între soți. este aceasta o soluție pentru ca imobilul să ajungă în final doar la copilul din a doua căsătorie? liabali liabali Buna ziua, vreau sa știu dc se poate sa vândă soțul meu partea lui din casa , mie, soției. Mai are un copil din alta căsătorie și vrem ca sa rămână ... (vezi toată discuția)