Buna ziua! Platim sau nu "taxa pe stalp " daca avem in proprietatea firmei un apartament pentru care platim impozit la taxe si impozite locale ?
Este in Ordonanta un fel de exprimare din care mi se pare ca se intelege ca platim taxa de stalp daca nu platim impozit pe constructie anual.
Textul de lege zice : a) prin aplicarea unei cote de 0,5% asupra valorii nete a construcțiilor, altele decât cele prevăzute la lit. b), pentru care nu se datorează impozit pe clădiri/taxa pe clădiri potrivit prevederilor titlului IX din Codul fiscal, existente în patrimoniul contribuabililor la data de 31 decembrie a anului anterior/în ultima zi a anului fiscal modificat anterior celui pentru care se datorează impozitul pe construcții"
Bună ziua,
As vrea să știu, unde este menționat faptul că asigurarile de sănătate sunt plafonate la 2280 lei pe an indiferent de suma de dividende ridicata?
Buna ziua,
O personae fizica detine un bloc cu mai multe apartamente pe care doreste sa le vanda. in luna Noiembrie 2014 incaseaza un avans in baza unui precontract de vanzare cumparare de 75000 euro. Valoarea integral a casei este de 85 000 euro. Dupa aceasta INCASARE (75 000) euro, persoana fizica se inregistreaza in scopuri de tva pentru depasirea de plafon. In luna August 2015, incaseaza diferenta de 10000 euro. intrebarea mea este; pentru ce suma datoreaza tva ? Pentru diferenta de 10000 euro sau pentru valoarea integral a casei 85 000 euro?
Multumesc