Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurări sociale de sănătate pentru veniturile din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurări sociale de sănătate pentru veniturile din dividende

Bună ziua,
As vrea să știu, unde este menționat faptul că asigurarile de sănătate sunt plafonate la 2280 lei pe an indiferent de suma de dividende ridicata?
Daca asociatul obtine venituri din dividende in 2018 peste plafonul anual de cel putin 12 salarii minime brute pe tara, va datora contributie la sanatate. Valoare plafon 22800 lei. Va depune declaratie unica pana pe 31.03.2019 daca trebuie sa plateasca cass si tot pana atunci va si plati.
Scrie la art. 170 alin 4 din Codul fiscal:
"(4) Baza anuală de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate în cazul persoanelor care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b)-h) o reprezintă echivalentul a 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere a declarației prevăzute la art. 120."
O sa intrebati ca in 2019 n-o sa mai fie 22800 suma. Corect, de aceea vor fi avantajati cei care ESTIMEAZA ca vor incasa mai mult de 22800 in 2018 si vor depune declaratia acum in iulie, pentru ca nu se va face regularizare.
Va mulțumesc foarte mult!