avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate filipiulia123

Activitate filipiulia123

Ce beneficii are angajatorul atunci cand angajeaza o persoana cu handicap accentuat? Are sub 50 de angajati deci nu ar fi obligat sa angajeze..insa totusi..se beneficiaza de vreo subventie cv?
Ce acte sunt necesare la un punct de lucru in caz de control? societate comerciala de prestari servicii?

Va multumesc!
Buna ziua,

in luna mai al acestui an am incheiat un contract de telefonie mobila cu orange...dupa nenumarate facturi incarcate am decis sa ma transfer la vodafone prin portarea numarului in luna noiembrie. acum mi a venit de plata la orange 1380 lei despagubiri si 150 lei factura ceea ce mi se pare anormal.cum as putea sa fac sa nu fiu obligata sa platesc aceste presupuse despagubiri?
nu le amestec..am incercat sa fiu civilizata in relatia cu el...sa contribuie si el la cresterea copilului..insa nu am avut cu cine. tot timpul a recurs la amenintari..vreau doar sa obtin ordinul de protectie pentru mine , copil si familie si sa imi cresc copilul linistita..aici am cerut niste sfaturi avand in vedere ca maine am prima intre-vedere si nu stiu exact in ce consta...si c ar trebui sa fac
am plangerea cu un nr de inregistrare, m a amenintat chiar si in prezenta politistilor chemati prin apel la 112 de catre mama mea,iar ca si martori ii am pe parintii mei, sora mea..vecini..insa este prima intrevedere trebuie sa ma duc de maine cu martori?nu stiu exact cum se procedeaza
nu imi permit avocat si atunci cand am completat cererea pentru ordinul de protectie am optat pentru contact..insa pana acum nu m a contactat nimeni..
Buna ziua,

Maine am infatisare la tribunal in vederea obtinerii unui ordin de protectie impotriva tatalui fiului meu. Am cerut obtinerea acestui ordin pentru ca m-a amenintat de nenumarate ori cu moartea..atat pe mine cat si pe familia mea chiar si in prezenta politistilor.In prezenta copilului a avut iesiri nervoase in urma carora copilul s a speriat si a inceput sa planga, precizez ca acest copil a suferit o operatie la capusor si are nevoie de un mediu stabil.Am fost la politie, am depus plangere..insa pot face mai multe pentru a putea fi linistita atat eu, copilul meu si familia mea?Copilul face sedinte de kinetoterapie si d f multe ori l am rugat sa ma ajute cu ele...,m a ajutat nu zic ca nu..insa ultima oara mi a spus k nu imi mai da nici macar un capat de ata, l am rugat sa ii cumpere lapte a invocat motivul ca nu are bani..isi aminteste ca este tata doar atunci cand vrea sa l vada...nu ma pot ruga de el sa mi dea banuti pentru sanatatea copilului lui..a fost violent de f multe ori..mi a lovit tatal..a amenintat o pe mama...pe mine una m a terorizat..ce pot face pentru a fi sigura ca obtin acest ordin? va rog ajutati ma cu un sfat..