avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate david_constantin

Activitate david_constantin

Va multumesc pentru atentia acordata. Trebuie sa inteleg ca trebuie sa merg la Biroul de investigatii si sa solicit specializarea expertului tehnic judiciar numit de organul judiciar pentru efectuarea expertizei.In ziua cand organul judiciar m-a convocat in baza art 177 -al Noului Cod de procedura penala sa-mi comunice ca se va efectua o noua expertiza. Totodata mi s-a adus la cunostinta ca pana la 01.11.2015 trebuie sa comunic daca doresc sa angajez un expert parte. Trebuie formulata o cerere in scris in acest ? Pe site-ul Ministerului Justitiei am gasit 622 experti tehnici cu domenii atestate tip A1,A2...A11, B2,B3, B5...D1,D2,D5,E Ie,Ig,It ETC... Unde gasesc semnificatia acestor atestate pentru a putea tria expertii? Va multumesc inca o data ptr. profesionalism. Cu consideratie
Nemultumita de rezolutia data de Procuratura de N U P in finalizarea cercetarilor fata de un accident , Instanta a dispus o noua expertiza judiciara care sa raspunda unor aspecte neclare produse in cadrul acestui accident efectuat de un ascensor . Fiind parte de dosar ca subiect procesual in activitatea de cercetari penale ,organul de cercetari penale mi-a adus la cunostinta ca am dreptul să cer numirea unui expert parte, care să participe la efectuarea expertizei.Va rog sa-mi clarificati in ce consta ,,participarea la efectuarea expertizei" - expertul parte angajat de mine va emite o noua expertiza ? Daca da , ce calitate are aceasta in fata organului de cercetare penala/instantei?
2.Va rog sa ma indrumati pentru cooptarea unui expert parte/consilier tehnic abilitat/din mun. Bucuresti in domeniul ascensoare .
Va multumesc anticipat