avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate CROSETEL

Activitate CROSETEL

O persoana care beneficiaza de ajutor social poate lucra ca zilier , dar fara sa piarda ajutorul?
Daca in data de 24.11 imi depun demisia, preavizul de 20 zile de la ce data incepe sa se alculeze 24.11 sau 25.11?
Multumesc
Buna dimineata. Am o angajata care are un CIM de 8 ore pe firma nr 1, un CIM de 2 ore pe firma nr 2 si un CIM de 1 ora pe firma nr 3. Pe firma nr 1 si 2 CIM-ul este suspendat pt CCI, pe firma nr 3 CIMul este activ. Intrebarea este daca pe firma nr 3 contributiile vor fi la val sal minim pe economie sau la val salariul real? Multumesc
una dimineata. Pt cei care lucreaza in domeniul agriculturii in aceasta perioada se distrubuie arenda ( ibani sau produse). Problema se pune ca sunt multi beneficiari care - 1-depasesc suma de 5000 numerar de persoana si 2- depasesc suma zilnica de 10000 numerar. Exista vreao derogare pt acest domeniu? Cum s ar putea rezolva, deoarece sunt multi varstnici care nu vor sa auda de virament bancar. Multumesc
Buna dimineata. Pt cei care lucreaza in domeniul agriculturii in aceasta perioada se distrubuie arenda ( ibani sau produse). Problema se pune ca sunt multi beneficiari care - 1-depasesc suma de 5000 numerar de persoana si 2- depasesc suma zilnica de 10000 numerar. Exista vreao derogare pt acest domeniu? Cum s ar putea rezolva, deoarece sunt multi varstnici care nu vor sa auda de virament bancar. Multumesc
Buna dimineata. Am o angajata care are un CIM de 8 ore pe firma nr 1, un CIM de 2 ore pe firma nr 2 si un CIM de 1 ora pe firma nr 3. Pe firma nr 1 si 2 CIM-ul este suspendat pt CCI, pe firma nr 3 CIMul este activ. Intrebarea este daca pe firma nr 3 contributiile vor fi la val sal minim pe economie sau la val salariul real? Multumesc
Buna dimineata. Am un angajat pensionar ( decizie de pensionare cu cod N23) si CIM de 4ore. Se incadreaza la plata taxelor pt salariul minim pe economie, sau intra in categoria exceptiilor?
Buna seara Din anul 2019 tatalui meu i a fost atribuit de catre primarie un loc de parcare pt persoane cu handicap (dumnealui fiind o persoana cu handicap). Locul este inscriptionat cu stalp cu semn si cu inscriptionare pe asfalt. Azi dimineata am avut supriza sa asim masina cu dispozitiv de blocare. Dupa cateva telefoane am aflat ca acel loc a fost atribuit unei alte persoane, fara ca noi sa stim. Intrebarea mea este daca firma care administreaza aceste locuri avea voie sa atribuie acel loc de parcare altei persoane.
Multumesc
Răspuns la discuția Salarii in agricultura
Nu pot sa vad raspunsul.
Răspuns la discuția Salarii neplatite de Angajator
Eu am fost in aceasta situatie. ITM-ul nu rezolva nimic, ii da ca masura sa plateasca salariile intr un anume termen si o amenda. Cale sigura este justitia, dar si aici exista un risc, ca daca iti pune primul termen peste 1 an espe posibil ca firma sa nu mai existe. La mine s a rezolvat prin Fondul de Garantare al salariilor, dar nu toti colegii mei au avut aceasta rezolvare, adica unii nu si au m ai primit primit salariile niciodata.